foto1 foto2 foto3 foto4 foto5


15 841 21 43
sekretariat@przedszkole1nisko.pl

          

NASZE DZIAŁANIA PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU

               PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

                  W  ROKU SZKOLNYM 2023/2024

 

ZDJĘCIA Z NASZYCH DZIAŁAŃ ZNAJDUJĄ SIĘ W GALERII NASZEGO PRZEDSZKOLA SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA 

 

PODSUMOWANIE KONKURSU ZBIÓRKI ZUŻYTYCH BATERII

19 grudnia 2023 roku w auli Liceum Ogólnokształcącego w Niski odbyło się podsumowanie konkursu zbiórki zużytych baterii w szkołach i placówkach oświatowych na terenie powiatu niżańskiego pn. „Rozwijanie ogólnokrajowego systemu odzysku, selektywnego zbierania i recyklingu zużytych baterii i akumulatorów na terenie Powiatu Niżańskiego” organizowanego przez Powiat Niżański wspólniez Zakładem Gospodarki Komunalnej Sp. Z o.o. w Krzeszowie. Nasze przedszkole również wzięło udział w ogłoszonej zbiórce. Podczas uroczystości laureatom i uczestnikom konkursu zostały wręczone nagrody ufundowane przez organizatorów.

GALA WRĘCZENIA KRAJOWEGO CERTYFIKATU PRZEDSZKOLA PROMUJĄCEGO ZDROWIE

W dniu 15 grudnia 2023 r. podczas uroczystej gali, która odbyła się w Ośrodku Rozwoju Edukacji
w Warszawie odebraliśmy Krajowy Certyfikat Przedszkole Promujące Zdrowie. Przyznanie Krajowego Certyfikatu jest potwierdzeniem, że przedszkole pracuje zgodnie z modelem przedszkola promującego zdrowie oraz wyrazem uznania dotychczasowych osiągnięć, będących wynikiem wieloletniej, długofalowej i systematycznej pracy. Przedszkole promujące zdrowie we współpracy z rodzicami systematycznie i planowo tworzy środowisko społeczne i fizyczne sprzyjające zdrowiu i dobremu samopoczuciu (dzieci, pracowników i rodziców), a także wspiera rozwój kompetencji wychowanków i pracowników w zakresie dbałości o zdrowie przez całe życie

ZIMOWE ZABAWY NA ŚNIEGU

Przedszkolaki zimy się nie boją i chętnie korzystają z pobytu na świeżym powietrzu. Biały puszek pozwolił na zabawy w ogrodzie przedszkolnym i do przetestowania przedszkolnej górki, ponadto oddały się zimowemu szaleństwu rzucając się śnieżkami, lepiąc bałwana i tworząc "aniołki" na śniegu.  Zabawa była wyśmienita, humory dopisywały nawet jeśli przytrafiła się wywrotka.

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

,, Świat bez dymu jest piękny’’ 

Pod takim hasłem przedszkolaki przystąpiły do  realizacji  programu edukacyjnego „ Czyste powietrze wokół nas”, którego głównym celem jest, kształtowanie świadomych i asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia. Podczas realizacji zajęć dzieci zdobyły cenne informacje dotyczące ochrony środowiska, nauczyły się, jak segregować odpady, jak dbać o powietrze by było czyste, oraz  o szkodliwości dymu tytoniowego, radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach.

XIII PRZEGLĄD PIOSENKI PROMUJĄCEJ ZDROWIE PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 28 listopada 2023 r. w  Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” odbył się XIII Przegląd Piosenki Promującej Zdrowie Przedszkolaków pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Nisku. Tegoroczny Przegląd odbył się pod hasłem „Zdrowo jemy, zdrowa żyjemy”. Główne cele przeglądu to: promowanie prawidłowych postaw wobec zdrowia, zachęcanie dzieci do zdrowego stylu życia oraz promowanie uzdolnień muzycznych.

ŚCIEŻKA SENSORYCZNA W GRUPIE WIEWIÓRKI

W  ramach Innowacji Pedagogicznej „UWAŻNOŚĆ- nasza siła, wielka moc” TRENING UWAŻNOŚCI, która ma za zadanie rozwijanie i stymulowanie zmysłów, usprawnienie procesu zapamiętywani i budowania motywacji oraz pozytywnego nastawienia do nauki dzieci z grupy „Wiewiórki” pokonywały ścieżkę sensoryczną.  Pomimo niepewności i obaw wszystkie dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, która niosła niezapomniane doznania dotykowe.

 

DZIEŃ PRAW DZIECKA

20 listopada to wyjątkowy dzień – rocznica uchwalenia Konwencji o Prawach Dziecka. Jest to moment, w którym uwaga wszystkich kierowana jest na dzieci i ich prawa. Przedszkolaki w tym dniu przyszły ubrane na niebiesko, jako symbol solidarności ze wszystkimi dziećmi na świecie, również tymi, których prawa nie są przestrzegane. Ważnym elementem wychowania przedszkolnego jest kształtowanie
u dzieci świadomości ich własnych praw, uczenie poszanowania praw innych i radzenie sobie
w sytuacjach naruszania własnych praw.

PRZEDSZKOLAKI DO HYMNU!

10 listopada odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca Święto Niepodległości z  udziałem Przewodniczącego Rady Miejskiej w Nisku pana Marcina Folty. Galowe stroje, biało-czerwone kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. Przedszkolaki  słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu „Mazurka Dąbrowskiego’’ oraz recytacji wiersza  ,,Katechizm polskiego dziecka’’ pan Marcin przeczytał przedszkolakom dwa wiersze o tematyce patriotycznej. Dzieci  słuchały z zaciekawieniem  i  chętnie odpowiadały na zadawane  pytania. Święto Niepodległości było bardzo radosnym, biało- czerwonym dniem w naszym przedszkolu i pięknym świadectwem dziecięcego patriotyzmu. Mamy nadzieję, że zapadnie w pamięci naszych ,, Małych Polaków’’.

 

DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA

Jako Przedszkole Promujące Zdrowie nasze przedszkolaki codziennie otrzymują zdrowe śniadanie. Jednak dzień 8 listopada był szczególnym dla nich dniem ponieważ w tym dniu obchodzony jest „Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania”. Nasze przedszkolaki samodzielnie wykonały kanapki, które z wielką ochotą spożyły na śniadanie. Nie zabrakło zdrowego pieczywa, zdrowych wędlin i kolorowych warzyw. Dzieci także przypomniały sobie o zasadach utrzymania higieny podczas przyrządzania posiłków. Mali kucharze spisali się na medal! Takie śniadanie daje dobry start na cały dzień - przedszkolaki nabrały dużo energii i siły.

REALIZACJA INNOWACJI PEDAGOGICZNEJ" ODDYCHAM NOSEM CAŁY ROK" - GRUPA MOTYLKI

Program "Oddycham nosem cały rok" ma na celu profilaktykę i uświadamianie rodziców, dzieci i nauczycieli w tematyce oddychania nosem. Oddychanie jest fundamentem zdrowia i życia! Od urodzenia jesteśmy zdolni do prawidłowego oddychania torem ustny. Jeżeli zauważymy, że dziecko nieprawidłowo oddycha (torem ustnym) powinniśmy jak najszybciej podjąć kroki w celu ustalenia przyczyn i wdrożyć odpowiednie działania.

„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Przedszkolaki wzięły udział w różnych  aktywnościach związanych z akcją -  Szkoła Pamięta.! Swoją historyczną przygodę  rozpoczęły od lokalnych miejsc pamięci: Pomnik Wolności, Pomnik Orląt Lwowskich, mural ,, W drodze po Cud’’. Zapalając znicze oddali hołd poległym, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. W ten sposób nasze przedszkole dołączyło do społeczności szkół pielęgnujących pamięć o naszej historii. Przeprowadzona wycieczka patriotyczna była wspaniałą okazją do kształtowania wśród przedszkolaków więzi i przynależności do narodu polskiego. 

 

 

DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA - „BAWIMY SIĘ BEZPIECZNIE”

20.09.2023 r. imprezę otworzyły spotkania dzieci z przedstawicielem Powiatowej Komendy Policji w Nisku. Podczas spotkań przedszkolaki utrwaliły zasady bezpieczeństwa w różnych sytuacjach.  W trakcie całego dnia dzieci miały możliwość korzystać z dmuchanych zjeżdżalni, rozwijając swoją sprawność ruchową, świetnie się przy tym bawiąc. Do wspólnego świętowania dołączyły całe rodziny. Rodzice ze swoimi pociechami uczestniczyli w grach
i zabawach przygotowanych przez nauczycielki. 

TAK PRACUJE I BAWI SIĘ GRUPA MISIE

Korzystając z uroków jesieni oraz pięknej pogody najmłodsze przedszkolaki z grupy ,,Misie" wesoło spędzają czas na  zabawie w ogrodzie przedszkolnym.  Dzieci uwielbiają się bawić na placu zabaw, który budzi fantazję, zachęca do kontaktu z rówieśnikami, służy do pokonywania nowych wyzwań, a przede wszystkim do ruchu.

WYCIECZKA DO ZOO

Nasze przedszkolaki z grupy „Wiewiórki” i „Pszczółki” wybrały się na wycieczkę do Ogrodu Zoologicznego w Zamościu. Celem wycieczki było: wzbogacenie wiadomości  na temat dzikich zwierząt żyjących w różnych rejonach świata, oraz  wskazanie, jakie funkcje pełnią ogrody zoologiczne jako placówki edukacyjne, oraz ekologiczne w zakresie ochrony zagrożonych gatunków zwierząt. Dzieci utrwaliły sobie także zasady bezpiecznego zachowania się w autokarze podczas jazdy. Nie zabrakło czasu na swobodny ruch na placu zabaw rekreacji.

 

 

NASZE DZIAŁANIA PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU 
               PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE
                    W  ROKU SZKOLNYM 2022/2023

 

 

BEZPIECZNE WAKACJE

Wakacje to czas wypoczynku, odprężenia i relaksu, czas beztroskich zabaw na świeżym powietrzu.
W trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków 23 czerwca przybyli do przedszkola zaproszeni  goście z  Komendy Powiatowej Policji w Nisku. W trakcie swojej wizyty przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie podczas nadchodzących wakacji. Dzieci wspólnie z funkcjonariuszką przypomniały, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz jak bezpiecznie spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Pani policjantka zwróciła także uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych oraz przestrzegała dzieci przed zabawami z obcymi zwierzętami.

WOJEWÓDZKI KONKURS PLASTYCZNY „SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE?”

Wojewódzka Stacja Sanitarno- Epidemiologiczna w Rzeszowie zorganizowała konkurs plastyczny „Skąd się biorą produkty ekologiczne”. Naszym przedszkolakom ten temat jest bliski, dlatego z wielkim zaangażowaniem wzięły w nim udział. Reprezentowały nas Amelia Frączek z grupy „Wiewiórki”, Krystian Jarosz, Lena Soboń z grupy „Pszczółki” i Michalina Ptak z grupy „Misie” duże brawa dla wszystkich za piękne prace przygotowane na konkurs. Amelia Frączek za swoją pracę zdobyła
w konkursie wyróżnienie GRATULACJE !!!

WYCIECZKA DO KOMENDY POWIATOWEJ POLICJI W NISKU

W ramach współpracy z Komendą Powiatową Policji w Nisku nasze przedszkolaki z grupy „Wiewiórki”
i „Misie” odwiedziły ich siedzibę. Głównym  celem wycieczki było zapoznanie ze specyfiką pracy policjantów, zwiedzenie budynku komisariatu i przypomnienie ważnych zasad bezpieczeństwa. Przedszkolaki dowiedziały się, jak ważną rolę w dbaniu o ich zdrowie w ujęciu holistycznym pełnią policjanci.

WIZYTA STRAŻAKÓW Z OCHOTNICZEJ STRAŻY POŻARNEJ W NISKU

W dniu 15 czerwca  nasze przedszkole odwiedzili  strażacy z Ochotniczej Straży Pożarnej w Nisku. Przedszkolaki z zachwytem i zaciekawieniem uczestniczyli w  spotkaniu, podczas którego poznały specyfikę pracy strażaków. Z bliska miały możliwość podziwiania wyposażenia, jakim dysponują podczas swojej ciężkiej i odpowiedzialnej pracy W czasie spotkania dzieci uczyły się jak zachowywać się w sytuacji zagrożenia, jak powiadomić służby ratownicze i udzielać pierwszej pomocy. Zdobyte wiadomości zapewne przyczynią się do dbania o własne zdrowie oraz umiejętność niesienia pomocy potrzebującym.

GMINNY PRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY
 „ZDROWA RODZINA W NISKU”

,,Zdrowa Rodzina w Nisku”, to temat konkursu plastycznego, który został zorganizowany przez Przedszkole nr 1 w Nisku przy współpracy NCK „Sokół” dla dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy i Miasta Nisko w ramach obchodów Jubileuszu 90-lecia Nadania Praw Miejskich Nisku. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu wspólnie z rodziną, jako znaczącej wartości w życiu każdego człowieka. Mali twórcy mieli możliwość rozwijać zainteresowania plastyczne, wyobraźnię oraz  prezentacje swojej twórczości. Wśród wyróżnionych twórców, oczywiście nie zabrakło naszych przedszkolaków

DZIEŃ DZIECKA  U NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Dzień Dziecka to jeden z najradośniejszych dni, na który czekają młodsze i starsze przedszkolaki. Był to dzień wyjątkowy, pełen życzeń, uśmiechów, radości i niespodzianek. W dniu  1 czerwca wszystkie grupy przedszkolne udały się na Plac Wolności, który zamienił się  w niezwykłe miejsce pełne nauki, zabawy i odkrywania, aby radośnie uczestniczyć w przygotowanych  atrakcjach jak: koncert „Fionka Dzieciom”, warsztaty kreatywne, warsztaty plastyczne, pokaz sprzętu wojskowego, pokaz sprzętu policyjnego, pokaz młodzieżowej drużyny pożarniczej i wiele innych ciekawych propozycji, z których. korzystały dzieci świętując swój dzień.

RODZINNIE, ZDROWO I SPORTOWO – DZIEŃ MAMY I TATY

,,Kocham Was całym sercem”- pod takim hasłem w dniu 29 maja  odbyło się radosne spotkanie z zaproszonymi Rodzicami. Głównym celem spotkania było połączenie uroczystości z promowaniem zdrowego stylu życia poprzez wspólne spędzenie czasu na zabawach i rozgrywkach sportowych.

BIEDRONKI ZAKŁADAJĄ W OGRODZIE ŁĄKĘ KWIETNĄ

Miejska Biblioteka Publiczna w Nisku realizuje projekt „To Bee or Not to Bee”, którego działania skierowane są na uwrażliwienie dzieci i dorosłych na los pszczół i innych owadów zapylających. Celem działań jest pokazanie, jakie zagrożenie niesie za sobą coraz mniejsza ilość pszczół w naszym otoczeniu oraz sposób w jaki można im pomóc. W ramach projektu  w naszym przedszkolu odbyły się warsztaty, prelekcje i wspólne wysianie łąki kwietnej. 

 

JESTEŚMY PRZYJACIÓŁMI ZIEMI

21  kwietnia przedszkolaki  obchodziły wyjątkowe święto - Światowy Dzień Ziemi, którego celem jest promowanie postaw proekologicznych. W tym dniu królował kolor zielony - ląd i  niebieski – woda. Dzieci  dowiedziały się jak pomóc naszej planecie, aby ten wspólny dom stał się czysty, zdrowy
i piękny miedzy innymi poznając znaczenie recyklingu dla ochrony środowiska,  segregując śmieci, oszczędzając wodę, energię oraz aktywnie przyłączyły się do akcji ,, Sprzątamy dla Polski’’. 

WIELKANOCNE PRZYGOTOWANIA U NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW

Czas przygotowań do Świąt Wielkanocnych, to kolejny magiczny okres podczas, którego uaktywnia się wiele aspektów, które pozytywnie wpływają na zdrowotny rozwój dzieci w ujęciu holistycznym.
Przedszkolaki z wielkim zapałem zdobywały wiedzę na temat tradycji zbliżających się świąt, dzieliły się własnymi doświadczeniami związanymi z Wielkanocą. Z dużym zaangażowaniem wykonały świąteczne ozdoby. Nie zabrakło elementów kodowania, które również wpływają korzystnie na rozwój naszych przedszkolaków.

„ SKĄD SIĘ BIORĄ PRODUKTY EKOLOGICZNE”

„ Skąd się biorą produkty ekologiczne” to projekt, którego głównym założeniem jest kształtowanie umiejętności wśród dzieci wyboru produktów ekologicznych, propagowanie zdrowego stylu życia,
a także zwiększenie świadomości przedszkolaków o nawykach higieniczno- zdrowotnych. „Skąd się biorą produkty ekologiczne?”, „Dlaczego warto wybierać produkty ekologiczne?”, „Jak rozpoznać produkty ekologiczne?- są to pytania na, które odpowiedzi dzieci poszukiwały podejmując szereg aktywności. 

PRZEDSZKOLAKI O SWOJE ZDROWIE DBAJĄ I O MYCIU ZĘBÓW PAMIĘTAJĄ

Prawidłowa higiena jamy ustnej to pierwszy krok w walce o piękny uśmiech. Dokładne szczotkowanie, nitkowanie zębów i płukanie płynem antybakteryjnym minimalizuje ryzyko wystąpienia próchnicy oraz chorób dziąseł, odświeża oddech i pozwala cieszyć się zdrowym uzębieniem przez wiele lat. Tego wszystkiego dowiedziały się nasze przedszkolaki na zajęciach, dowiedziały się również jak negatywny wpływ na nasze zdrowie mają zęby z próchnicą. Wiedzą jakie produkty sprzyjają zdrowym ząbkom,
a jakie im szkodzą. Dzieci bardzo ochoczo wykonywały poszczególne zadania. Dużą radość sprawiły im otrzymane klepsydry, które odmierzają prawidłowy czas mycia zębów.

ZAKŁADAMY ZIELONE OGRÓDKI NA OKNIE W SALI

Nasze przedszkolaki z ogromną niecierpliwością oczekiwały nadejścia tak upragnionej pory roku jaką jest WIOSNA. Naszą tradycją jest założenie zielonego ogródka na parapecie w sali. Po przypomnieniu sobie, co jest potrzebne roślinom do tego, aby mogły rosnąć dzieci  ochoczo zabrały się do pracy i już po kilku chwilach powstały piękne i bogate ZIELONE OGRÓDKI  a w nich wiele warzyw, które później przedszkolaki będą mogli wykorzystać do kanapek. Nie zapomniały o kwiatach, które w późniejszym okresie ozdobią nasze przedszkole. Prace ogrodnicze sprawiły przedszkolaczkom wiele radości
i satysfakcji.

WITAMY WIOSNĘ !!!

21 marca przedszkolaki uroczyście pożegnały Zimę, której symbolem jest Marzanna, a   powitały nową porę roku - Wiosnę. Pierwszy dzień wiosny jest dniem wyjątkowym, radosnym i długo przez wszystkich oczekiwanym. W tym dniu dzieci przybyły do przedszkola w  radosnych  nastrojach,
a w ich ubraniach przeważały kolory wiosenne. Piosenkami, zabawami, wspólnym tańcem przywitały  hucznie Wiosnę. W ten sposób wyraziły swoją radość z przyjścia nowej pory roku. Był to dzień pełen radości, zabawy i nadziei, że wkrótce zrobi się bardzo ciepło. 

  

SPOTKANIE Z PRZEDSTAWICIELAMI FULBALL ACADEMY

Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie zawsze dbamy, aby nasze przedszkolaki podczas pobytu w przedszkolu rozwijały swoją sprawność ruchową. Zależy nam także, aby nasi podopieczni zapoznali się z ofertami płynącymi z niżańskiego środowiska, które zachęcają do uprawiania sportu. Naszym gościem byli przedstawicieli Futball Academy, którzy zaprezentowali naszym przedszkolakom elementy treningu.

CZYSTE RĄCZKI MAM, O SWOJE ZDROWIE DBAM!

„CZYSTE RĄCZKI MAM, O SWOJE ZDROWIE DBAM!" pod tym hasłem nasze najmłodsze przedszkolaki „Motylki” zrealizowały zajęcia. Dowiedziały się, że zarazki to żywe stworzenia, które możemy zobaczyć za pomocą specjalnego urządzenia, mikroskopu. Przyjmują różne kształty i kolory. Zarówno jedne, jak i drugie podstępnie czyhają, aby zaszkodzić naszemu zdrowiu. Choć gołym okiem ich nie widać, są wszędzie: na klamce, pieniądzach, na dłoniach innych dzieci. Najlepszą bronią na walkę z zarazkami jest mydło i ciepła woda. Motylki dowiedziały się również jakich środków należy używać do mycia i dezynfekowania rąk oraz jak dokładnie umyć ręce. 

ZAWSZE DBAMY O NASZĄ SPRAWNOŚĆ RUCHOWĄ

Wszyscy  wiemy, jak ważny w życiu każdego z nas jest ruch i sprawność fizyczna, nasze przedszkolaki też o tym doskonale wiedzą, dlatego systematycznie uczestniczą w zajęciach, które umożliwiają doskonalenie swojej ogólnej  sprawności ruchowej, uczą się współpracy w grupie, 
w parach, utrwalają zasady zdrowej rywalizacji.

KONCERT DLA BABCI I DZIADZIA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Dzień Babci i Dziadzia to wyjątkowe święto, bo wyjątkowi są Ci, którzy je świętują. Babcie i  Dziadkowie zajmują szczególne miejsce w serduszku każdego małego dziecka, dlatego z okazji tego pięknego Święta przedszkolaki przygotowały dla swoich kochanych Babć i  kochanych Dziadziów prezent w postaci wierszy, piosenek, tańców i własnoręcznie wykonanych upominków.
W przygotowanym programie artystycznym wyraziły swoją miłość i wdzięczność do ukochanych osób z przejęciem odtwarzając swoje role. Takie uroczystości mają nieoceniony wpływ na różne aspekty zdrowia naszych dzieci.

SPOTKANIE CZYTELNICZE W NASZYM PRZEDSZKOLU

15.02.2023 r. w grupie „Biedronki” odbyło się spotkanie czytelnicze z udziałem pracownika Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku panią Anią, która niejednokrotnie gościła w naszym przedszkolu. Spotkanie odbyło się w ramach Programu autorskiego  „Czytajmy dzieciom - czytanie rozwija wyobraźnię" i "Tygodnia z bajką". Pani Ania przeczytała dzieciom książkę pt:  „Za dużo zimowych zabaw" Kate Hudson. Jest to wzruszająca i zabawna opowieść, mówiąca o sile przyjaźni, oddaniu
i radościach związanych z zimą. Przypomina, że dobre rzeczy mogą przynieść szczęście oraz miłość. Pokazuje co tak naprawdę w życiu się liczy. Poprzez takie zajęcia dbamy o zdrowie dzieci w ujęciu holistycznym.

ĆWICZENIA STABILIZACYJNE

Trening stabilizacyjny to niezwykle ważny element rozwijania sprawności fizycznej, który przynosi wiele korzyści dla ogólnego stanu zdrowia. Ćwiczenia wykonywane w tego rodzaju treningu wzmacniają mięśnie głębokie tułowia, które umożliwiają dzieciom sprawne poruszanie się oraz wykonywanie wielu czynności statycznych. Stabilizacja jest niezwykle ważna w rozwoju dzieci. Jest kluczowym elementem prawidłowego rozwoju motorycznego i profilaktyki wad postawy ciała. To od niej zależy, czy dziecko będzie sprawne, czy będzie lubiło ruch i zabawę, czy na placu zabaw nie będzie odstawało od grupy rówieśników.

31.01.23 BAJKOWY BAL KARNAWAŁOWY

Wreszcie odbył się bajkowy bal karnawałowy, który był długo i z niecierpliwością wyczekiwany przez wszystkie dzieci. Dzieci przebrane były za wymarzonych bohaterów z ulubionych bajek i z  dumą prezentowały swoje wspaniałe stroje. Każde z nich wyglądało zjawiskowo i wyjątkowo. Humory dopisywały, energii do tańców również nie brakowało. Zabawom, konkursom, tańcom towarzyszył śmiech, radość i spontaniczna aktywność dzieci – słowem była zabawa i działo się. Dbając o zdrowie
dzieci w ujęciu holistycznym nie mogło zabraknąć wzmianki o tym wydarzeniu, które tak wiele sfer pobudza jednocześnie.

29.01.23 CHCEMY WYGRAĆ Z SEPSĄ! GRAMY DLA WSZYSTKICH - MAŁYCH I DUŻYCH!

31 FINAŁ WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY

Już po raz kolejny została zorganizowana licytacja na rzecz WIELKIEJ ORKIESTRY ŚWIĄTECZNEJ POMOCY w hali sportowej Szkoły Podstawowej nr 1 w Nisku. W tym roku cel zbiórki jest nam bardzo bliski ponieważ jako Przedszkole Promujące Zdrowie stawiamy szczególny nacisk na wszelkie działania, które mogą wspomagać walkę z groźnymi wirusami i bakteriami. Dzieci z wielkim zaangażowaniem wykonały prace plastyczne, które zostały przekazane na licytacje.

19.01.23 SPOTKANIE W RAMACH PROJEKTU BEZPIECZNE FERIE 2023

W trosce o bezpieczeństwo naszych przedszkolaków do przedszkola przybyli zaproszeni  goście z  Komendy Powiatowej Policji w Nisku. W trakcie swojej wizyty przeprowadzili pogadankę o bezpieczeństwie podczas ferii zimowych. Policjanci omówili tematykę związaną z bezpieczeństwem w ruchu drogowym, a także zwrócili uwagę na właściwe zachowania w trakcie zabaw na stokach narciarskich i lodowiskach oraz bezpiecznej organizacji zabaw na śniegu, podczas których również należy zachować ostrożność. Przypomnieli najmłodszym zasady prawidłowego przechodzenia przez jezdnię i korzystania z przejść dla pieszych. Zaproszeni goście przypomnieli naszym przedszkolakom również w jakich sytuacjach należy korzystać z numeru alarmowego 112.

30 LISTOPAD XII PRZEGLĄD PIOSENKI PROMUJĄCEJ ZDROWIE PRZEDSZKOLAKÓW

Dnia 30 listopada 2022 r. w  Niżańskim Centrum Kultury „Sokół” odbył się XII Przegląd Piosenki Promującej Zdrowie Przedszkolaków pod honorowym patronatem Burmistrza Gminy i Miasta Nisko oraz Państwowej Powiatowej Stacji Sanitarno- Epidemiologicznej w Nisku. Tegoroczny Przegląd odbył się pod hasłem „Czystość i Higiena”. Główne cele przeglądu to: promowanie prawidłowych postaw wobec zdrowia, zachęcanie dzieci do zdrowego stylu życia oraz promowanie uzdolnień muzycznych. W przeglądzie wzięło udział 12 placówek z terenu powiatu niżańskiego i Stalowej Woli.

POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

24 listopada 2022r. w Niżańskim Centrum Kultury ,, Sokół’’  odbyło się uroczyste wręczenie nagród laureatom Powiatowego Konkursu Plastycznego „ Zmień palenie na zdrowe żywienie”, którego organizatorem był Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Nisku. Komisja konkursowa oceniając prace brała pod uwagę przede wszystkim zgodność z tematyką konkursu, walory plastyczne, estetykę wykonania, pomysłowość. Michalina Ptak z grupy ,, Misie’’ reprezentowała nasze przedszkole zajmując pierwsze miejsce w kategorii programu edukacyjnego ,, CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS’’. Uhonorowana została dyplomem i nagrodami rzeczowymi. 

CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS

 ,, Świat bez dymu jest piękny’’ 

Pod takim hasłem przedszkolaki przystąpiły do  realizacji  programu edukacyjnego „ Czyste powietrze wokół nas”, którego głównym celem jest, kształtowanie świadomych i asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia.  Podczas realizacji zajęć, dzieci obserwowały źródła dymu, oglądały prezentację multimedialną dotyczącą różnego rodzaju źródeł dymu, obejrzały bajkę edukacyjną  ,,Książę i smog’’, wysłuchały pogadanek,  zdobyły wiedzę na temat szkodliwości dymu tytoniowego oraz  radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywają w zadymionych pomieszczeniach. Przedszkolakom podczas zajęć towarzyszył ,,Dinuś’’ bohater programu, który nie lubi zanieczyszczonego powietrza.


25 LISTOPAD DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

„CZY TO JUTRO, CZY TO DZIŚ WSZYSTKIM JEST POTRZEBNY MIŚ”!

Dbając o holistyczny rozwój dziecka promując zdrowy styl życia,  nie zapominamy o rozwoju sfery emocjonalnej i duchowej naszych przedszkolaków. W przedszkolu jak co roku Święto  Misia jest obchodzone bardzo radośnie i uroczyście. W tym dniu wszystkie dzieci przyszły ze swoimi  ulubionymi misiami, by wspólnie uczcić ich święto. Przybyły misie małe, duże, bardzo duże, białe, wprost bajecznie kolorowe, a każdy był piękny i wyjątkowy.

21 LISTOPAD MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ PRAW DZIECKA

„MAŁY CZŁOWIEK, DUŻA SPRAWA. MAŁY CZŁOWIEK MA SWE PRAWA

STRZEGĄC PRAW TYCH NALEŻYCIE - UKŁADAMY DZIECKU ŻYCIE.”

Po takim hasłem przedszkolaki wzięły udział w obchodach Międzynarodowego Dnia Praw Dziecka. Uczciliśmy ten dzień ubierając się w kolorze niebieskim  jako symbol jedności z  dziećmi na całym świecie. Z tej okazji w każdej grupie były przeprowadzone zajęcia dydaktyczne podczas których przedszkolaki udały się do wyjątkowej krainy - Krainy Praw Dziecka wzbogacając wiedzę  na temat praw najmłodszych obywateli globu.

PRZEDSZKOLAKI DO HYMNU ! - 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

10 listopada odbyła się wyjątkowa uroczystość upamiętniająca Święto Niepodległości z  udziałem zastępcy Burmistrza Gminy i Miasta Nisko Zbigniewa  Kotuły.  Galowe stroje, biało-czerwone kotyliony oraz wystrój sali dopełniły podniosłą atmosferę uroczystości. Przedszkolaki  słowem i piosenką oddały szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Po wspólnym odśpiewaniu Hymnu „Mazurka Dąbrowskiego’’ oraz recytacji wiersza  ,,Katechizm polskiego dziecka’’ pan Burmistrz przeczytał przedszkolakom opowieść o pierwszym Piaście z książki ,, Najpiękniejsze Legendy Polskie’’. Dzieci  słuchały z zaciekawieniem  i  chętnie odpowiadały na zadawane  pytania. 

08.11.22 DZIEŃ ZDROWEGO ŚNIADANIA – SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO!

8 listopada  dla przedszkolaków był   Dniem Zdrowego Śniadania pod hasłem ,, Robimy zdrowe kanapki’’. Dzieci przygotowały samodzielnie kanapki na śniadanie z przygotowanych wcześniej zdrowych produktów.  Zanim jednak dzieci przystąpiły do pracy dokładnie umyły ręce, ubrały fartuszki, czapki kucharskie oraz dowiedziały się, jakie wartości odżywcze mają warzywa. Największą radość sprawiła  możliwość skomponowania swojej własnej zdrowej i kolorowej kanapki i  oczywiście z wielkim apetytem późniejsza jej degustacja. Kanapki wykonane samodzielnie przez dzieci wyglądały pięknie i kolorowo. Smakowały pysznie i były pełne witamin o czym świadczą radosne buźki przedszkolaków. 

04.11.22 OLIMPIADA SPORTOWA PRZEDSZKOLAKÓW

4 listopada odbyła się Olimpiada Sportowa Przedszkolaka organizowana przez przedszkole DomMisia. Olimpiada pokazała, że sport to nie tylko zdrowy tryb życia ale też świetna zabawa. W sportowych zmaganiach uczestniczyły dzieci z grupy „ Pszczółki”, wspomagany przez dynamiczny klubu kibica z grupy : „ Wiewiórki” i  „ Pszczółki”, który zagrzewał naszych sportowców do walki.W duchu koleżeńskiej rywalizacji i wspaniałej atmosferze przedszkolaki stoczyły turniej sportowy. Dyplomy, nagrody i medale za zdobycie 1 miejsca były dodatkowym powodem do dumy i radości dla naszych dzielnych sportowców.

SZKOŁA PAMIĘTA -  PRZEDSZKOLAKI TEŻ PAMIĘTAJĄ

„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie, w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem akcji jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Przedszkolaki wzięły udział w różnych  aktywnościach związanych z akcją -  Szkoła Pamięta.! Swoją historyczną przygodę  rozpoczęły od lokalnych miejsc pamięci

27.10.22 WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO „MADEJÓWKA” GRUPA „PSZCZÓŁKI” I „BIEDRONKI”

Nasze przedszkolaki z grup: „ Pszczółki” , oraz  „ Biedronki” uczestniczyły w wycieczce do Gospodarstwa Agroturystycznego „ Madejówka” w miejscowości Chojna. Celem wycieczki było przybliżenie dzieciom warunków życia na wsi, umożliwienie kontaktu z naturą oraz zwierzętami hodowlanymi, a także dostarczenie organizmowi niezbędnych  wl Wszyscy bawili się wesoło na placu zabaw , mogli skorzystać z trampoliny, huśtawek oraz pograć w piłkę

12.10.22 WYCIECZKA NA LEŚNĄ ŚCIEŻKĘ PRZYRODNICZO- EDUKACUJNĄ
                W LEŚNICTWIE KOPKI GRUPA WIEWIÓRKI

Korzystając z pięknej jesiennej pogody Wiewióreczki udały się na wycieczkę na leśną ścieżkę przyrodniczo - edukacyjną w leśnictwie Kopki. Rozpoczęły wizytą w „Leśnej Szkole”, w przypadku naszych przedszkolaków została przekształcona na „ Leśne przedszkole”. Po omówieniu w „Leśnym przedszkolu” zasad obowiązujących w trakcie poruszania się po ścieżce dydaktycznej dzieci wyruszyły wraz z leśnikiem - przewodnikiem poznawać walory przyrodnicze lasu. Wiewióreczki dowiedziały się jaka jest budowa lasu, kto zamieszkuje las, a także z jakimi trudnościami muszą mierzyć się leśnicy. Po powrocie do „Leśnego przedszkola” dzieci mogły wykazać się zdobytą wiedzą w czasie quizu przygotowanego przez pana leśnika. Oczywiście za prawidłowe odpowiedzi nie zabrakło nagród. Nie zabrakło, także wspólnych zabaw ruchowych.

10.10. 2022 ŚWIATOWY DZIEŃ DRZEWA

Z okazji Światowego Dnia Drzewa odbyły się w każdej grupie zajęcia związane z tematyką drzew. Dzieci poznały budowę drzewa, jego znaczenie dla człowieka, zwierząt i  przyrody. Dowiedziały się również jakie wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza, a  tym samym zdrowia człowieka. W czasie zabaw badawczych oglądały drzewa, dotykały kory, liści i  gałązek oraz
 z entuzjazmem uczestniczyły w sadzeniu drzew w ogrodzie przedszkolnym. 

WITAMY PANIĄ JESIEŃ

23 września dzieci z naszego przedszkola przywitały najbardziej kolorową ze wszystkich pór roku – Jesień. Pani Jesień  przybyła do przedszkola z koszami pełnymi niespodzianek oraz listą ciekawych zadań do wykonania związanych z tematyką jesienną. We wszystkich grupach odbyły się zajęcia tematyczne dotyczące jesieni. Nie zabrakło szukania pani Jesieni na placu przedszkolnym podczas, którego dzieci dotleniły swój organizm oraz sprawdziły swoją sprawność fizyczną.

WRZESIEŃ  PROGRAM SPRAWNY PRZEDSZKOLAK – GRUPA BIEDRONKI

Od września w grupie Biedronki (4 latki) ruszył program sportowy „Sprawny przedszkolak”. Zajęcia
w ramach programu odbywają się dwa razy w tygodniu. Program ma na celu zachęcić dzieci oraz rodziców do biegania, uprawiania sportu, zdrowego stylu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu. Obejmuje on elementy z gimnastyki ogólnorozwojowej z elementami gimnastyki korekcyjnej. Zawiera zróżnicowane formy ruchowe o przewadze formy zabawowej z dużą ilością zabaw bieżnych, orientacyjno- porządkowych, skocznych, z elementami czworakowania, rzutu i chwytu, czołgania, przetoczeń.


NASZE DZIAŁANIA PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU

               PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

                    W  ROKU SZKOLNYM 2021/2022

ZDJĘCIA Z NASZYCH DZIAŁAŃ ZNAJDUJĄ SIĘ W GALERII NASZEGO PRZEDSZKOLA SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA

VII EDYCJA BIEGU „NISKO NA PIĄTKĘ”

28.08.2022 odbył się bieg „NISKO NA PIĄTKĘ” nad Zalewem w Podwolinie. Tym razem zaproszenie skierowane było do całych rodzin. Nasze przedszkolaki wspólnie z rodzicami i rodzeństwem ochoczo odpowiedziały na to zaproszenie. Nie zabrakło także przedstawicieli naszego grona pedagogicznego. Pani Beata i pani dyrektor z wielkim zaangażowaniem nas reprezentowały.


BEZPIECZNE WAKACJE

Zbliżają się wakacje, dlatego też w naszym przedszkolu odbyło się spotkanie z funkcjonariuszem Policji z Komendy Powiatowej w Nisku. W trakcie spotkania dzieci dowiedziały się, jak bezpiecznie zachowywać się podczas nadchodzących wakacji. Dowiedziały się jakie zagrożenia mogą ich spotkać podczas wakacji. Dzieci wspólnie z funkcjonariuszką przypomniały, jak bezpiecznie poruszać się po drodze oraz spędzać czas wolny na placu zabaw, przy akwenach wodnych i innych miejscach na świeżym powietrzu. Pani policjantka zwróciła także uwagę na wzmożoną czujność w stosunku do osób nieznajomych, uważanie na to, czym nas ktoś częstuje. Przestrzegła przed zabawami
z obcymi zwierzętami oraz zademonstrowała jak należy zachować się gdy zaatakuje nas obcy pies.

WYCIECZKA DO ZAGRODY - GRUPA "PSZCZÓŁKI" I GRUPA "WĘDROWNICZKI"

29 czerwca dzieci z  grupy „ Pszczółki” i „ Wędrowniczki” wybrały się na pieszą wycieczkę do Zagrody Państwa Dąbków. Na miejscu czekało na nas wiele atrakcji. Po miłym powitaniu Pan Mateusz oprowadził dzieci po swojej zagrodzie i opowiedział o zwierzętach, którymi się zajmuje. Dzieci miały okazje zobaczyć między innymi: źrebaki, kolorowe i białe pawie, piękne gołębie, wystawowe kury, indyki, kaczki. Największą atrakcja dla dzieci okazała się możliwość jazdy konnej. Na koniec wycieczki Pani Mariola zorganizowała dla dzieci poczęstunek z gorącą kiełbaska w roli głównej, dzieci miały również zorganizowane zabawy ruchowe i pokaz baniek mydlanych.

GMINNY PRZEDSZKOLNY KONKURS PLASTYCZNY „ZDROWA RODZINA”

,,Zdrowa Rodzina”, to temat konkursu plastycznego, który został zorganizowany przez Przedszkole nr 1 w Nisku przy współpracy NCK „Sokół” dla dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych z terenu Gminy i Miasta Nisko. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia, aktywnego spędzania wolnego czasu wspólnie z rodziną, jako znaczącej wartości w życiu każdego człowieka . Mali twórcy mieli możliwość rozwijać zainteresowania plastyczne, wyobraźnię oraz  prezentacje swojej twórczości.


WYCIECZKA DO STADNINY KONI – GRUPA BIEDRONKI

14 czerwca dzieci z grupy "Biedronki" uczestniczyły w wycieczce do Stadniny koni w Racławicach. Podczas wycieczki przedszkolaki miały okazję poznać zwierzęta, ich terapeutyczną rolę oraz zasady jazdy konnej. Po prezentacji każe dziecko skorzystało z jazdy w siodle oraz przejażdżce bryczką. Wspólna biesiada przy ognisku, grillowana kiełbaska, ciasto drożdżowe i aromatyczna owocowa herbatka pysznie smakowały po wspaniałej zabawie.

CZERWIEC SPOTKANIE Z PANIĄ STOMATOLOG

W czwartek 9 czerwca odwiedziła przedszkolaków pani stomatolog Olga Ostasz  z Centrum Medycznego „Medyk” w Rzeszowie, która przeprowadziła bardzo ciekawe zajęcia związanez profilaktyką higieny jamy ustnej. Dowiedziały się co to jest próchnica, dlaczego psują się zęby oraz jak należy prawidłowo  o nie  dbać. Następnie  na przykładzie modelu szczęki miały możliwość zobaczyć jak prawidłowo powinno wyglądać szczotkowanie zębów. Pani stomatolog zwróciła także uwagę na właściwe odżywianie i regularne wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym. Przedszkolaki z zaangażowaniem brały udział w zajęciach.

WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO „SPICHLEŻ MADEJÓWKA

Wiewióreczki i Misie ponownie odwiedziły Gospodarstwo Agroturystyczne, które przywitało ich placem zabaw, gdzie mogły swobodnie sprawdzić  swoje umiejętności ruchowe. Nowym wyzwaniem było wykonanie samodzielnie masła przez dzieci w mini maśniczce, które później mogły posmakować
z proziakami. Wybraliśmy się także na wycieczkę do lasu, gdzie dzieci mogły obserwować przyrodę. Wyzwaniem było przejście przez kładkę nad strumykiem. Pokonanie jej sprawiło dzieciom ogromną radość, a dzięki wcześniejszym wyzwaniom sportowym nie sprawiło im żadnej trudności.


SPORTOWY DZIEŃ DZIECKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

W tym roku w naszym przedszkolu motywem przewodnim Dnia Dziecka był ruch dzieci w różnych sytuacjach. Dzieci mogły sprawdzić swoją sprawność ruchową podczas zadań sprawnościowych przygotowanych przez Ochotniczą Straż Pożarną w Nisku, podczas zabaw na dmuchanych konstrukcjach, które wymagały od dzieci dobrej kondycji ruchowej oraz konkurencji „ Sprintem do maratonu”. Do tej rywalizacji ochoczo włączyli się rodzice naszych przedszkolaków, którzy ze swoimi pociechami wystartowali w wspólnym biegu.


HULA HOP W RUCH! ZABAWY RUCHOWE Z WYKORZYSTANIEM OBRĘCZY GIMNASTYCZNYCH – GRUPA WĘDROWNICZKI

Obręcz gimnastyczna stosowana jest przeważnie w ćwiczeniach kształtujących i zabawach ruchowych. Podnosi ich atrakcyjność, co zwiększa zainteresowanie i zaangażowanie ćwiczących. Najczęściej wykonywane ćwiczenia to: toczenia, rzuty, krążenia, przeskakiwania przez i nad nią, przechodzenia. Pozwalają one skutecznie kształtować zręczność, zwinność, gibkość, koordynację ruchową, skoczność. Na dzisiejszych zajęciach sportowych w grupie Wędrowniczek było dużo dobrej zabawy o wysokiej intensywności z naciskiem na współpracę, spostrzegawczość oraz spryt.


MALI OGRODNICY - GRUPA „BIEDRONKI”

Wraz z nadejściem wiosny „Biedroneczki” wcieliły się w małych ogrodników. Same siały i sadziły na grządkach w ogrodzie przedszkolnym samodzielnie wyhodowane sadzonki warzyw, które później zostaną wykorzystane w naszej kuchni do przygotowania zdrowych posiłków. Mali ogrodnicy postarali się, aby przedszkolne grządki w późniejszym okresie cieszyły także nasze oczy. Zostały posadzone również różne kolorowe kwiaty.

WIOSENNE ZABAWY W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

Nareszcie mamy upragnioną i długo wyczekiwaną wiosnę. Przedszkolaki bardzo lubią spędzać czas na świeżym powietrzu, dlatego po wysiłku umysłowym w sali przedszkolnej chętnie i z wielką radością korzystają z naszego przedszkolnego ogrodu. Nabywają tym samym odporności organizmu poprzez hartowanie ciała, ogólnej sprawności i zwinności fizycznej, rozwijają umiejętność bezpiecznego poruszania się podczas zabaw na powietrzu.

KWIECIEŃ 2022 „MAMO , TATO WOLĘ WODĘ !!!”

„Mamo, tato, wolę wodę!!!” to jeden z najbardziej cenionych programów edukacyjnych
w Polsce zainicjowany w 2009 roku przez Żywiec Zdrój w trosce o zdrowy rozwój najmłodszych. Nasze przedszkolaki bardzo chętnie włączyły się w ten program. W tym roku połączyliśmy nasze działania z „Światowym Dniem Wody”. Dzieci z wielkim zaangażowaniem realizowały wszystkie działania, które miały za zadanie zdobycie jak najwięcej wiadomości na temat wody. Wykazały się również dużą wiedzą na temat sposobu wykorzystania wody, źródłami zanieczyszczeń wody oraz jak  można oszczędzać wodę.

WIOSENNE OGRÓDKI NA OKNACH

WIOSNA, WIOSNA, WIOSNA, ACH TO TY….Skoro WIOSNA  przywitana to czas, aby
w naszych salach, także nią zapachniało !!! Nasze przedszkolaki po zapoznaniu się
z podstawowymi zasadami wykonania ZIELONEGO OGRÓDKA w sali i warunkami wzrostu roślin z wielkim zaangażowaniem zabrały się za jego wykonanie. Samodzielnie pokonywały kolejne etapy przy tworzeniu zielonego ogródka. Nasze ogródki wzbogaciły się o różne warzywa, które będziemy mogli wykorzystać przy tworzeniu zdrowych kanapeczek (szczypiorek, rzeżucha, sałata, rzodkiewka, koperek). Nie zapomnieliśmy, także
o estetycznej stronie naszego przedszkola zostały wysiane różne rodzaje kwiatów, które później zasadzimy w naszym przedszkolnym ogródku. Zajęcia te dały możliwość rozwoju dzieci w wielu kierunkach. Działanie w połączeniu z zabawą jest bezcenne, jak uśmiech
i zadowolenie dzieci.

Jako Przedszkole Promujące Zdrowie podejmujemy różne działania, aby pozytywnie wpływać na zdrowie naszych przedszkolaków. Dbając o zdrowie dzieci został zakupiony do kuchni piec konwekcyjno- parowy. Dzięki konwekcji w urządzeniu panuje taka sama temperatura i potrawy pieką się szybciej równomiernie. Dzięki temu nie tylko można upiec wiele porcji równocześnie, ale także przygotować różne potrawy w tym samym czasie, gdyż zapachy i smaki się nie mieszają.
W piecu tym można przygotować różnorodne potrawy, zarówno pieczone mięsa i warzywa, jak i wypieki w postaci chleba i ciast. Najbardziej cennym dla zdrowia naszych dzieci jest fakt, że przygotowywane potrawy są sporządzane bez użycia tłuszczu i bez tradycyjnego smażenia, a smakują wybornie i są bardzo zdrowe.

Serdeczne podziękowania kierujemy do Pana Burmistrza Waldemara Ślusarczyka, który umożliwił nam zakup pieca.


GRUDZIEŃ 2021 MAGIA ŚWIĄT U NASZYCH PRZEDSZKOLAKÓW   

Święta Bożego Narodzenia to czas najpiękniejszy, pełen radości i wzruszeń poprzedzony intensywnymi przygotowaniami.  Dzieci podczas zajęć wzbogaciły swoją wiedzę na temat obyczajów i tradycji bożonarodzeniowych, uczyły się śpiewać tradycyjne kolędy, jak również piosenki o tematyce zimowo - świątecznej. Wielką radością dla dzieci było samodzielne wykonanie ozdób świątecznych, pierników oraz upominków dla rodziców. Nie zabrakło także wzajemnych świątecznych życzeń. Takie działania również są bardzo ważne dla właściwego rozwoju dzieci. Empatia, wzajemny szacunek, tolerancja to cechy, które pozytywnie wpływają na zdrowie naszych dzieci.


LISTOPAD 2021 „CZYSTE POWIETRZE WOKÓŁ NAS”

„Będziemy dbać o czyste powietrze oraz środowisko, w którym żyjemy”

Pod takim hasłem nasze przedszkolaki przystąpiły do  realizacji  programu edukacyjnego „ Czyste powietrze wokół nas”, którego głównym celem jest, kształtowanie świadomych i asertywnych postaw wśród dzieci dotyczących ochrony własnego zdrowia. Podczas cyklu przeprowadzonych zajęć dzieci zdobyły cenne informacje dotyczące ochrony środowiska, nauczyły się, jak segregować odpady, jak dbać o powietrze, by było czyste, oraz  o szkodliwości dymu tytoniowego, radzenia sobie w sytuacjach, gdy przebywamy w zadymionych pomieszczeniach. Przedszkolaki uświadomiły sobie, że poprzez swoje prozdrowotne zachowania mają ogromny wpływ na własne zdrowie.

29.11.2021 XI PRZEGLĄD PIOSENKI PROMUJĄCEJ ZDROWIE PRZEDSZKOLAKÓW

,,Ruch To Zdrowie” - pod takim hasłem odbył się  XI Przegląd Piosenki Promującej Zdrowie Przedszkolaków pod patronatem Burmistrza Gminy
 i Miasta Nisko oraz  Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Nisku we współpracy z Niżańskim Centrum Kultury  ,,Sokół’’, oraz z firmą „Dilab”. Celem przeglądu było promowanie prawidłowych postaw wobec zdrowia, zachęcanie dzieci do zdrowego stylu życia, uprawiania sportu oraz promowanie uzdolnień muzycznych. W związku z zaistniałą sytuacją epidemiologiczną konkurs odbył się online, część nagród została przekazana dzieciom w NCK Sokół, a pozostałym uczestnikom nagrody przekazali dyrektorzy placówek.


 

23.11.21 WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO – DOBOSZÓWKA GRUPA WĘDROWNICZKI I PSZCZÓŁKI

Nasze przedszkolaki  miały okazję brać udział w warsztatach edukacyjnych pt. „ Od ziarenka do bochenka”. Zajęcia miały na celu przybliżenie dzieciom poszczególnych etapów powstawania chleba, oraz kształtowanie postawy poszanowania dziedzictwa  kulturowego i tradycji lokalnych, oczywiście były również okazją do świetnej zabawy. Duża atrakcją dla dzieci było: własnoręczne młócenie zboża za pomocą cepów, przesiewanie zboża przez przetak i młynek, mielenie w kamiennych żarnach i obserwowanie powstania z nich mąki. Dzieci miały okazję przygotować własnoręcznie wykonane bułeczki z mąki razowej.

15.11.21 ZABAWA ZMYSŁAMI – GRUPA BIEDRONKI

Zajęcia sensoryczne, czyli zajęcia z zakresu integracji sensorycznej, są doskonałym wsparciem rozwoju małych dzieci. Rozwój dziecka w pierwszych miesiącach i latach w znaczny sposób wpływa na jego funkcjonowanie w wieku dorosłym, a ćwiczenia sensoryczne mogą pomóc w harmonijnym rozwoju. Ćwiczenia sensoryczne dla dzieci mają na celu poznawanie świata za pomocą zmysłów – wzroku, słuchu, węchu i smaku. Zajęcia sensoryczne bardzo pozytywnie wpływają na zdrowy rozwój dziecka.

18.11.21 WARSZTATY EDUKACYJNE DILAB - " ODPORNOŚĆ TO TWOJA SIŁA", ORAZ "CZYSTE RĄCZKI, ZDROWY BRZUSZEK"

Panie z laboratorium „Dilab” w ramach warsztatów przeprowadziły pogadankę dla dzieci z grupy Wędrowniczki i grupy Misie na temat "Odporność to twoja siła". Dzieci z grup młodszych : Wiewiórki, Biedronki i Pszczółki wzięły natomiast udział
w pogadance na temat "Czyste rączki, zdrowy brzuszek". Prowadzące zwróciły uwagę jak ważne są " złote zasady wzmacniania odporności" oraz "złote zasady czystych rąk". Nasze przedszkolaki już wiedzą o tym doskonale, ale każde przypomnienie o tak ważnych  sprawach jest cenne.

 

 10.11.21 POKAZ MODY PATRIOTYCZNEJ W GRUPIE "WĘDROWNICZKI" I "PSZCZÓŁKI"

"Czy jesteś dużym, czy małym przedszkolakiem - bądź dumny z tego, że jesteś POLAKIEM!". Pod tym hasłem 10 listopada odbył się Pokaz Mody Patriotycznej
w ramach Święta Niepodległości oraz realizacji Międzynarodowego Projektu " Piękna Nasza Polska Cała". Głównym celem tego wydarzenia było kształtowanie tożsamości narodowej i poczucia dumy z bycia POLAKIEM. Stroje nawiązywały do historii, kultury, regionu i barw narodowych Polski. 


10.11.21 PRZEDSZKOLAKI DO HYMNU! - 11 LISTOPADA ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Z tej okazji 10 listopada przedszkolaki ubrane na galowo z przypiętymi kotylionami  uroczyście świętowali ten wyjątkowy dla Nas – Polaków dzień. Słowem, piosenką, układem tanecznym oddali szacunek symbolom narodowym, symbolom walki o wolność i zwycięstwo oraz miłość do Ojczyzny. Dumnie, przyjmując właściwą postawę „na baczność” o symbolicznej godzinie 11.11 odśpiewali Hymn Polski „Mazurek Dąbrowskiego” i recytowali wiersz ,,Katechizm polskiego dziecka’’. Święto Niepodległości było bardzo radosnym, biało- czerwonym dniem w naszym przedszkolu i pięknym świadectwem dziecięcego patriotyzmu.

09.11.21 SPORT I ZABAWA TO DOBRA SPRAWA – GRUPA WĘDROWNICZKI - PROGRAM SPRAWNY PRZEDSZKOLAK

Nie od dziś wiadomo, że sport to zdrowie. Dzieci regularnie uprawiające sport cieszą się lepszą formą i witalnością niż te, które wolny czas spędzają przed telewizorem czy komputerem. Sport pomaga nie tylko w rozwoju fizycznym dziecka, ale ma pozytywny wpływ także na kształtowanie się jego charakteru. Główną potrzebą dziecka w  wieku przedszkolnym jest niewątpliwie ruch, który sprzyja prawidłowemu rozwojowi dziecka. Nasze przedszkolaki doskonale o tym wiedzą i bardzo chętnie
 z tej formy aktywności korzystają.


09.11.21 LISTOPADA DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA W GRUPIE „WIEWIÓRKI”

Od 2007 roku kraje europejskie obchodzą Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania. Jest to także Międzynarodowy Dzień Zdrowego Śniadania. Nawyki żywieniowe
z dzieciństwa mają wpływ na późniejszy styl życia i odżywiania.
 Dzieci, które poznają zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą, jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, będą w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia. Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie dlatego grupa WIEWIÓRKI, aby włączyć się
w akcję przygotowała samodzielnie kanapki na śniadanie. Przygotowane własnoręcznie kanapki były kolorowe, zdrowe i wybornie smakowały.


28.10.21 SZKOŁA PAMIĘTA!

„Szkoła Pamięta” to akcja Ministerstwa Edukacji i Nauki odbywająca się w okresie,
w którym w sposób szczególny wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii tej ogólnonarodowej i lokalnej. Celem  jest zwrócenie uwagi młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności. Nasze przedszkolaki wzięły udział w różnych  aktywnościach związanych z akcją  ,,Szkoła Pamięta!’’  Swoją historyczną przygodę  rozpoczęły od lokalnych miejsc pamięci: Pomnik Wolności, Pomnik Orląt Lwowskich, mural
,, W drodze po Cud’’ oddając hołd poległym, którzy walczyli w obronie naszej Ojczyzny. Odwiedzili także  Niżańskie Centrum Historii i Tradycji.

 

27.10.21 WYCIECZKA DO GOSPODARSTWA AGROTURYSTYCZNEGO „MADEJÓWKA”

Korzystając z pięknej jesiennej pogody „Wiewióreczki” i „Misie” wspólnie wybrały się na wycieczkę do Gospodarstwa Agroturystycznego „MADEJÓWKA” w Obojnej. Dzieci przebywając cały czas na świeżym powietrzu obejrzały przebywające tam zwierzęta. Poznały ich zwyczaje i sposoby opieki nad nimi. Przedszkolaki z radością korzystały z znajdujących się tam konstrukcji do aktywności ruchowej. Wiele radości sprawiły im zabawy zorganizowane przez panią, która ich oprowadzała po „Mini Zoo”. Dzięki pięknie świecącemu słoneczku nasze przedszkolaki naładowały swoje „akumulatory” na nadchodzące jesienne chłody.

 21.10.21 „DOBRE BO POLSKIE NASZE OWOCE”- ZAJĘCIA KULINARNE GRUPA WĘDROWNICZKI I PSZCZÓŁKI

Zdrowo jemy, zdrowo żyjemy…W myśl tej zasady starają się postępować nasze przedszkolaki, dlatego także grupy  Wędrowniczek i Pszczółek zorganizowały zajęcia kulinarne.  Każde dziecko miało możliwość stworzenia własnych szaszłyków owocowych- pełnych witamin, Następnie dzieci wykonały sok owocowo- warzywny, z zachowaniem bezpieczeństwa korzystania z sokowirówki.   Zajęcia tego typu to bardzo dobra motywacja dla dzieci do próbowania nowych smaków, przełamywania niechęci do niektórych owoców i warzyw oraz świetna sytuacja do przekazywania  dzieciom  wiedzy, jak wielkie znaczenie mają one dla naszego organizmu. Zajęcia kulinarne stanowiły również realizację zadania Międzynarodowego projektu „ Piękna nasza Polska cała”.

20.10.21 KOLOROWA, PYSZNA I ZDROWA SAŁATKA OWOCOWA

W naszym przedszkolu uczymy zasad zdrowego odżywiania, mówimy dzieciom, co robić, żeby jedzenie przynosiło nam tylko korzyści. 20 października Misie obchodziły Światowy Dzień Owoców i Warzyw. Zgodnie z hasłem ,,W owocach siła, w owocach zdrowie, każdy przedszkolak  o tym Ci powie’’ przygotowały pyszną, witaminową sałatkę. Dzieci przyniosły do przedszkola swoje ulubione owoce. Dzieci samodzielnie kroiły  sałatkę przestrzegając zasad bezpieczeństwa przy posługiwaniu się nożem tworząc wyśmienitą bombę witaminową. Własnoręcznie zrobiona  sałatka wyśmienicie wszystkim smakowała.

19.10.21 BIEDRONKI EKSPERYMENTUJĄ W KUCHNI – EKOLOGICZNA ŻURAWINA    

Jesień to czas kiedy robimy przetwory z owoców i warzyw przygotowując zapasy na zimę. Biedronki dowiedziały się jak ważne jest spożywanie dla zdrowia owoców
i warzyw (a zwłaszcza tych z domowych zapasów), dlatego też podjęły  się przygotowania konfitury z żurawiny. Żurawina ma liczne właściwości lecznicze,
o których wiadomo od dawna. Tak też  wspólnie wykonana konfitura z żurawiny trafiła do spiżarni domu każdej Biedronki.            

19.10.21 WARSZTATY EDUKACYJNE W GRUPIE PSZCZÓŁKI I WĘDROWNICZKI „ BEZPIECZEŃSTWO PRZEDSZKOLAKA”

Wiek przedszkolny jest najbardziej właściwym do kształtowania prawidłowych postaw dzieci w kwestii bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Dlatego też zostały zorganizowane warsztaty „ Bezpieczne poruszanie się w ruchu drogowym”. Dzieci miały możliwość sprawdzania zdobytej wiedzy i swoich umiejętności w zakresie poruszania się po drogach poprzez aktywny udział w mini ruchu ulicznym. Nie zabrakło również udzielania pierwszej pomocy w nagłych przypadkach „ Pomagam bo umiem”- dzieci wcieliły się w rolę osób wzywających pomoc, utrwalając przy tym numery alarmowe oraz służb mundurowych, które zjawiają się na  miejscu wypadku. Była to bardzo ważna i przydatna lekcja dla naszych przedszkolaków, dbających o zdrowie własne i innych.


18.10.2021 DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW W GRUPIE WIEWIÓRKI

Promocja zdrowia oraz kształtowanie nawyków prozdrowotnych to jedno z ważniejszych zadań naszego przedszkola. W dniu 18 października obchodzony jest ŚWIATOWY DZIEŃ OWOCÓW I WARZYW. Wiewióreczki z wielką ochotą włączyły się w obchody tego święta. Wiewióreczki miały okazję poszerzyć swoją wiedzę na temat właściwej diety oraz przekonać się jak pyszne i pachnące mogą być surowe warzywa i owoce. Dzieci dowiedziały się jak ważne jest dla naszego zdrowia spożywanie owoców i warzyw w codziennej diecie.

13.10.21 JESIENNA ŚCIEŻKA SENSORYCZNA

Jesień zachwyca nas swoją kolorystyką , oraz bogactwem swoich darów. Nasze przedszkolaki stworzyły jesienną ścieżkę sensoryczną, która składała się z skarbów jesieni – kasztanów, mchu, liści, żołędzi, szyszek.  Pomimo niepewności i obaw wszystkie dzieci chętnie wzięły udział w zabawie, która niosła niezapomniane doznania dotykowe. Był to także naturalny masaż stóp, który korzystnie wpływa na cały organizm.


12.10.21 BIEDRONKI PIEKĄ CHLEB

Jak powstaje chleb? – próbowały dowiedzieć się przedszkolaki z grupy Biedronek. W ramach realizowanego w naszym przedszkolu Programu Przedszkola Promującego Zdrowie odbył się pokaz pieczenia chleba metodą tradycyjną na zakwasie. Maluchy miały możność obserwowania poszczególnych etapów przygotowania ciasta na chleb, mierzenia proporcji zastosowanych składników. Wszyscy byli zachwyceni zapachem i smakiem pszenno - żytniego chleba z ziarenkami dyni i słonecznika.


11.10.21 DZIEŃ DRZEWA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Od kilku lat w dniu 10 października w Polsce obchodzony jest Dzień Drzewa. Nasze Przedszkole bierze w nim czynny udział. Przedszkolaki dowiadują się nie tylko wiele ciekawych informacji na temat drzew, ale dowiedziały się także jak wielkie znaczenie mają drzewa dla czystości powietrza a tym samym dla naszego zdrowia. Aby dbać o czyste powietrze, a tym samym o nasze zdrowie każda grupa zasadziła własne drzewka. Które będą dostarczały nam tlenu, w słoneczne dni dadzą nam schronienie i będą cieszyć nasze oczy pięknym wyglądem.


05.10.21 SPOTKANIE Z RATOWNIKIEM MEDYCZNYM – GRUPA ,, MISIE’’ i ,, WĘDROWNICZKI’’

Dzieci z grupy ,, Misie’’ i ,, Wędrowniczki” uczestniczyły w spotkaniu z Ratownikiem Medycznym. Celem tego spotkania było przygotowanie przedszkolaków do udzielania pierwszej pomocy. Dowiedziały się w jaki sposób można komuś pomóc zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe, jak należy sprawdzać przytomność osoby poszkodowanej oraz w jaki sposób wzywać pomoc, czyli jak rozmawiać przez telefon z dyspozytorką. Najdzielniejsze przedszkolaki próbowały same udzielać pierwszej pomocy pod bacznym okiem ratownika. Dzięki takim zajęciom przedszkolaki uczą się wielu ważnych rzeczy, które w przyszłości być może przyczynią się do uratowania komuś życia. 


04.10.21 WYCIECZKA DO PARKU W POSZUKIWANIU SKARBÓW JESIENI.   

Wykorzystując piękną pogodę i uroki jesieni dzieci z grupy Wędrowniczki i Pszczółki udały się do parku na wycieczkę, która dostarczyła im nie tylko wielu wiadomości, ale również niezapomnianych wrażeń. Dzieci obserwowały jesienne barwy, rosnące krzewy i drzewa, słuchały odgłosów przyrody. Bacznie przyglądały się przyrodzie, korze drzew, liściom, rozmawiały o zwierzętach i ptakach żyjących w parku. Nie zabrakło także tak ważnego dla zdrowia dzieci ruchu na świeżym powietrzu. Dzieci swobodnie biegały, pokonywały różne naturalne przeszkody. Jak wszyscy wiemy ruch to zdrowie wiedzą doskonale o tym nasze przedszkolaki.

 

04.10.21 ZAJĘCIA KULINARNE W GRUPIE „BIEDRONKI”

Biedroneczki wzięły udział w zajęciach kulinarnych. Celem zajęć kulinarnych było nauczenie dzieci czerpania radości ze wspólnego przygotowywania posiłków oraz wyrobienie nawyku zdrowego odżywiania. Dzieci wspólnie przygotowały koktajl na bazie jogurtu naturalnego i różnych owoców, sałatkę owocową, kolorowe szaszłyki. Wszystkie samodzielnie wykonane potrawy były atrakcyjne, zdrowe i bardzo smaczne.

23.09.21 MISIE POZNAJĄ ZASADY RUCHU DROGOWEGO

Każdy wie jak bardzo ważne jest dla naszego zdrowia dbanie o własne bezpieczeństwo. Dbamy o nie w każdej sytuacji. Poznanie zasad ruchu drogowego to bardzo ważny element troszczenia się o nasze zdrowie. Dzięki temu wiemy jak należy postępować, aby być bezpiecznym.

13.09.21 „SPRAWNY PRZEDSZKOLAK” W GRUPIE WĘDROWNICZKI

Ruch i ćwiczenia to najlepsza, naturalna metoda na dobre samopoczucie. Aktywność fizyczna pomaga utrzymać w lepszej kondycji nie tylko nasze ciało, ale i umysł. Dlatego też najstarsze przedszkolaki z grupy Wędrowniczki przystąpiły do realizacji programu „Sprawny przedszkolak” promując zdrowy styl życia!


09.09.2021 SZYBKO, SPRAWNIE I BEZPIECZNIE – PRÓBNA EWAKUACJA

9 września zostały przeprowadzone praktyczne ćwiczenia ewakuacji przedszkolaków i pracowników z budynku przedszkola. Celem akcji było nabywanie przez dzieci umiejętności właściwych zachowań w sytuacji zagrożenia, zapoznanie  z zasadami bezpiecznej ewakuacji – szybkiej, zorganizowanej i pozbawionej elementów paniki. Cała akcja odbywała się we współpracy z Państwową Strażą Pożarną w Nisku.


04.09.2021 RAZEM RAŹNIEJ - DBAMY O DOBRĄ KONDYCJĘ!

4 września rozpoczęliśmy cykl spotkań - " Razem raźniej - dbamy o dobrą kondycję!". Wspólny spacer rodziców, przedszkolaków oraz pracowników przedszkola wokół zbiornika wodnego na Podwolinie rozpoczął się wspólną rozgrzewką.  Nasza trasa wynosiła trzy kilometry i trzeba przyznać, że przedszkolaki były bardzo dzielne i świetnie poradziły sobie z tym dystansem. Spotkanie zakończyło się wspólną zabawą na placu zabaw.


 

NASZE DZIAŁANIA PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU 
               PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE
                    W  ROKU SZKOLNYM 2020/2021

ZDJĘCIA Z NASZYCH DZIAŁAŃ ZNAJDUJĄ SIĘ W GALERII NASZEGO PRZEDSZKOLA SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA

19.06.21 ULTRA MARATON W SZCZAWNICY

Kolejny raz nasza przedszkolna promotorka biegania zawsze i wszędzie pani Beata udowodniła, że zawsze możemy spełniać własne marzenia i pokonywać swoje własne rekordy. Wystarczy tylko systematyczne ćwiczenie, wola walki (czasem ze samym sobą), dążenie do coraz lepszych wyników, mimo chwilowych niepowodzeń. A efekty przychodzą niespodziewanie. Nie tak dawno jej podopieczni podsumowali roczny program „Sprawny Przedszkolak”. Pani Beata Jagiełło w najlepszym stylu podsumowała swoją pracę, zaangażowanie w realizowany program i dała wspaniały przykład dla swoich wychowanków. Zmierzyła się z trasą Wielkiej Prehyby w  Szczawnicy, która wynosiła 43 km (1985 m przewyższeń - co daje 45 km). Pani Beata ukończyła ją i w poniedziałek zameldowała się do pracy ze swoimi „ Biedronkami”. GRATULUJEMY !!

14.06.21 DEGUSTUJEMY WARZYWA Z PRZEDSZKOLNEGO OGRÓDKA

Doczekaliśmy się pierwszych zbiorów z naszego przedszkolnego zielonego ogródka. Dzieci były bardzo podekscytowane, kiedy po raz pierwszy mogły zerwać warzywa, które osobiście zasiały i które pielęgnowały cały czas. Pozostałe przedszkolaki, również obserwowały etapy wzrastania warzyw, które zostały zasiane w zielonym ogródku przedszkolnym. Pierwsze zbiory sałaty i rzodkiewki zostały przeznaczone na przygotowanie pysznych kanapek na podwieczorek. Dzieci uznały, że włąsne warzywa są najlepsze.


 

11.06.21 KOPALNIA POMYSŁÓW - ZABAWY W PIASKOWNICY

Zabawy w piaskownicy to nie tylko zwykła zabawa dzieci w piasku. Możemy dostrzec w niej wiele czynników, które pozytywnie wpływają na prawidłowy rozwój dziecka, a co za tym idzie właściwy wpływ na zdrowie dziecka. Wspólna zabawa w piaskownicy jest nie tylko źródłem kształtowania motoryki dziecka, ale również istotną rolę odgrywają relacje interpersonalne, społeczne dziecka. W takich sytuacjach uwidacznia się holistyczne podejście do zdrowia dzieci.

 

10.06.21 BIEDRONKI NA "ORLIKU"

Grupa "Biedronki", aby podsumować i zakończyć realizowany w tym roku program "Sprawny przedszkolak" udał się na pobliski "ORLIK". Dzieci bawiły się na placu zabaw, korzystały z siłowni na świeżym powietrzu, urządziły mecz piłki nożnej - chłopaki kontra dziewczyny oraz turniej rzutów do kosza, biegały na dystansie 50m, skakały na skakance... Zabawy było co niemiara!!! Tak aktywnie i atrakcyjnie spędzony czas dobrze wpłyną na ich samopoczucie i zdrowie. Ruch to świetna forma spędzania wolnego czasu, a bardzo możliwe, że i wstęp do poważniejszej przygody ze sportem.

04.06.21 NASZE PRZEDSZKOLNE ZIELONE GRZĄDKI

W kwietniu prezentowaliśmy poczynania „Biedroneczek” w naszym ogrodzie przedszkolnym, kiedy to zakładały zielone ogródki. Starszaki nie zapominały o  zielonym ogródku, cały czas go doglądały i pielęgnowały, aby zasiane warzywa miały jak najlepsze warunki do rozwoju. Oto efekty działań „Biedroneczek” i natury.

 


01.06.21 DZIEŃ DZIECKA

„Bezpieczny przedszkolak” pod takim hasłem przebiegał tegoroczny Dzień Dziecka w  naszym Przedszkolu. Główną  atrakcją było spotkanie ze strażakami  Ochotniczej Straży Pożarnej w Nisku, oraz policjantkami z Powiatowej Komendy Policji w  Nisku. Dzieci dowiedziały się jak należy zachować się w różnych niebezpiecznych sytuacjach, oraz jak się zachowywać, aby nie narażać zdrowia własnego i innych. Były to bardzo cenne rady zwłaszcza, że zbliżają się Wakacje. Nie mogło w tym dniu zabraknąć tak uwielbianej przez dzieci aktywności fizycznej. Okazją do tego były zabawy ruchowe, gry, oraz grupowe zawody sportowe. Powszechnie wiadomo, że śmiech to zdrowie, u nas go dzisiaj nie brakowało.

30.05.2021 KONKURS PLASTYCZNY

„Wakacyjna wizytówka” pod takim hasłem odbył się konkurs plastyczny zorganizowany przez NCK w  Nisku dla dzieci i młodzieży. Celem konkursu było zainteresowanie najmłodszych mieszkańców walorami Niska i okolic, rozwijanie wyobraźni twórczej, popularyzacja twórczości dziecięcej oraz promocja atrakcji turystycznych gminy Nisko. Wiele dzieci brało aktywny udział w tym przedsięwzięciu. I miejsce  w kategorii wiekowej do 7 lat zdobył nasz przedszkolak – z grupy „Biedronki”. Takie wydarzenia mają ogromny wpływ na kształtowanie się u dzieci patriotyzmu lokalnego. 

 

„RUCH TO ZDROWIE” NIE ZAPOMINAJĄ O TYM WIEWIÓRECZKI !!!

Każdy przedszkolak wie, że, aby rozwijać się prawidłowo musi dbać o swoją  kondycję fizyczną. „Wiewióreczki” najmłodsze przedszkolaki, także o tym pamiętają i zawsze jeśli jest taka okazja chętnie z  niej korzystają, by wzmacniać swój organizm, poprzez ćwiczenia, gry i zabawy ruchowe. Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie dlatego zawsze staramy się zachęcać naszych przedszkolaków do aktywnego spędzania czasu zarówno w przedszkolu jak i w domu.

GRY I ZABAWY NA ŚWIEŻYM POWIETRZU SĄ SUPER!

To kolejne wyzwania jakie podejmują „Biedroneczki” realizując program autorski „Sprawny przedszkolak”. Wykorzystują każdą nadarzającą się okazję, aby rozwijać swoją sprawność ruchową. Wykonywanie tych ćwiczeń nie tylko wpływa korzystnie na ich sprawność fizyczną, ale uczy ich współpracy, tolerancji dla dzieci mniej sprawnych oraz wyzwala ducha pozytywnego współzawodnictwa.

 

05.05.2021R BIEDRONKI SPRINTEM DO MARATONU !

W ramach realizowanego w tym roku w grupie „Biedronek” programu autorskiego „Sprawny przedszkolak” odbył się indywidualny bieg na czas.  Po krótkiej rozgrzewce z numerami startowymi na piersi, dzieci zmierzyły się z dystansem 30m. Celem wydarzenia jest promocja zdrowego stylu życia i  aktywnego spędzania czasu, w tym na świeżym powietrzu, popularyzowanie biegów wśród dzieci oraz wyrabianie u  przedszkolaków nawyku podejmowania aktywności fizycznej w życiu dorosłym. Zachęcanie dzieci do regularnej aktywności fizycznej już od najmłodszych lat jest inwestycją w ich zdrowie oraz rozwój nie tylko ruchowy, ale także intelektualny i  emocjonalny.


04.05. 21 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ STRAŻAKA

W przedszkolu został zorganizowany Międzynarodowy Dzień Strażaka. Został on poświęcony strażakom w hołdzie za ich trud i narażenie życia, w podziękowaniu za pomoc i ratunek ludzkiego mienia i życia. Dzieci dowiedziały się również, że strażacy muszą być odważni, silni, wysportowani, dużo ćwiczą i  zdrowo się odżywiają. W  związku z tym w naszym ogrodzie przedszkolnym zorganizowane zostały Zawody Strażackie, które sprawiły dzieciom wielką radość. Ciekawy tor przeszkód dostarczył dzieciom wiele wrażeń i stworzyły okazję do aktywności fizycznej. 

 

 

30.04.2021 DZIEŃ FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKI W PRZEDSZKOLU

Jak wiemy pojęcie zdrowia występuje w różnych aspektach. Nie tylko ważne jest zdrowie fizyczne. By człowiek dobrze funkcjonował, również ważne jest wzmacnianie naszego zdrowia w aspekcie społecznym, psychicznym, duchowym. Są to funkcje, które wzajemnie się uzupełniają. Takim wydarzeniem w naszym przedszkolu budującym morale naszych przedszkolaków był „Dzień Flagi”. Był on dla naszych małych przedszkolaków wspaniałą lekcją patriotyzmu przypominającą, że są Polakami, a Polska to ich Ojczyzna.


26-30.04.2021 „MAMO TATO WOLĘ WODĘ”

Ogólnopolski program „ Mamo, tato wolę wodę”, jak wiadomo ma na celu podkreślenie roli wody w codziennej diecie, kształtowanie prawidłowych nawyków żywieniowych oraz promowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych u dzieci. Kolejne grupy zrealizowały program, który pozwala dzieciom poszerzyć swoją wiedzę na temat wpływu różnych czynników na nasze zdrowie. Do programu dołączyły grupy „Wiewiórki”, „Pszczółki” oraz „Biedronki”.


28.04.2021 WIOSENNE PRACE W OGRODZIE PRZEDSZKOLNYM

Promując zdrowy tryb życia w naszym przedszkolu „Biedronki” postanowiły założyć ogródek warzywny, kwiatowy oraz zielnik, w którym będą miały okazję uczestniczyć w pracach ogrodowych, obserwować, pielęgnować i kosztować zdrową i ekologiczną żywność. Ponadto ogródek będzie miejscem zabaw badawczych, obserwacji roślin, ptaków, owadów i zjawisk przyrodniczych.


22.04.21 MIĘDZYNARODOWY DZIEŃ ZIEMI

22 kwietnia każdego roku na całym świecie obchodzone jest wyjątkowe święto - Międzynarodowy Dzień Ziemi. Nasze przedszkolaki aktywnie włączyły się w obchody tego święta, gdyż doskonale wiedzą, że od jakości naszego środowiska zależy nasze zdrowie, które jest dla nas najcenniejsze. Odbyły się warsztaty ekologiczne „ Coś z niczego”, które miały na celu pokazanie dzieciom, jak można powtórnie wykorzystać niepotrzebne śmieci. Przedszkolaki w praktyczny sposób mogły wykorzystać swoją wiedzę porządkując plac przedszkolny i nie tylko.


 23.03.2021 ROZPOCZYNAMY WIOSENNY SEZON AKTYWNYCH ZABAW NA ŚWIEŻYM POWIETRZU

Nasze przedszkolaki są aktywne przez cały czas, ale każda pora roku ma swoje prawa i odpowiedni dobór zabaw. Nie zawsze możemy korzystać w pełni z tego co nam oferuje nasz ogród przedszkolny. Zawitała do nas WIOSNA, mimo zimowego przywitania, to jednak WIOSNA jest górą i pozwala korzystać naszym przedszkolakom z pełni dobrodziejstw jakie oferuje nam nasz przedszkolny plac zabaw.


22.03.2021 PRZEDSZKOLAKI WITAJĄ WIOSNĘ

Powitanie WIOSNY to dla każdego przedszkolaka wyjątkowe wydarzenie. Poszukiwania rozpoczęły się dużo wcześniej niż kalendarzowe nadejście wiosny. Podczas licznych spacerów i zabaw dzieci szukały  pierwszych oznak wiosny. Bardzo pozytywnie wpływało to na zdrowie naszych milusińskich. Gdy przyszła do nas wreszcie upragniona WIOSNA mimo niesprzyjających warunków pogodowych, nasze zahartowane przedszkolaki nie bały się  pożegnać ZIMY i przywitać WIOSNY zabawami
i śpiewem w naszym przedszkolnym ogrodzie.

 

MARZEC 2021 ZAKŁADAMY ZIELONE OGRÓDKI W NASZYCH PRZEDSZKOLNYCH SALACH

Do akcji BIEDRONECZEK, które jako starszaki rozpoczęły zakładanie „ZIELONYCH OGRÓDKÓW
W SALI” dołączyły kolejno pozostałe przedszkolaki. Dzieci mogły zaobserwować jak wielkie  bogactwo  niesie  ze  sobą  budząca  się  do  życia  przyroda. Dowiedziały się jakie wartości dla naszego zdrowia oferują nowalijki, zwłaszcza te z własnej uprawy, pozbawione wszelkich szkodliwych wspomagaczy w rozwoju naszych warzyw.


02.03.2021 BIEDRONECZKI ZAKŁADAJĄ WIOSENNY KĄCIK PRZYRODY

Kącik przyrody w sali przedszkolnej to miejsce, w którym dzieci gromadzą obiekty przyrody ożywionej i nieożywionej. Stanowią one tworzywo w kształtowaniu procesów poznawczych: obserwacji, porównywania, badania oraz w rozwijaniu umiejętności pielęgnacyjnych, estetycznych i manualnych. Biedroneczki nie mogąc doczekać się wiosny postanowiły zasiać: rzeżuchę, kiełki, słonecznik, fasolę, owies, szczypiorek, aksamitki oraz posadziły cebulki kwiatów: dalii, hiacyntów, krokusów  i mieczyków. Podczas tych działań, uaktywnionych zostało wiele bodźców, które oddziaływały na zdrowie naszych przedszkolaków.

14.02.2021 WALENTYNKI

14 luty to dzień w którym wszyscy świętujemy WALENTYNKI jest to dzień nie tylko zakochanych, ale wszystkich osób, które chcą pokazać, że potrafią obdarzyć innych serdecznością, przyjaźnią, sympatią. W naszym przedszkolu ten dzień przebiegał pod hasłem „DZIEŃ POZYTWNYCH UCZUĆ”. Jest to bardzo ważny aspekt w prawidłowym rozwoju dziecka. Szczęśliwe dziecko - to zdrowe dziecko.


11.02.2021 BAL KARNAWAŁOWY W PRZEDSZKOLU

Karnawał to czas radości i zabawy. Jak wszyscy wiedzą każdy bal karnawałowy  to mnóstwo energii, uśmiechu i wzajemnej życzliwości. Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie, dlatego takiej imprezy, która wyzwala w każdym tyle ruchu i pozytywnych uczuć nie mogło zabraknąć w naszym kalendarzu imprez propagujących zdrowie. Bal odbył się oczywiście z zachowaniem reżimu sanitarnego. Każda grupa bawiła się w swojej sali, nie wpłynęło to negatywnie na aktywność dzieci podczas zabawy.


STYCZEŃ 2021  AKCJA CHARYTATYWNA „ GÓRA GROSZA”

Tegoroczną akcję „ GÓRA GROSZA” zainicjowała grupa „ WIEWIÓRKI” pod hasłem „ POMOŻEMY BO CHCEMY”.  Celem akcji „Góra Grosza” jest zebranie funduszy na pomoc dzieciom wychowującym się poza własną rodziną, w tym na tworzenie takich programów, które pozwolą dzieciom wrócić do domu bądź tworzenia takich miejsc, które będą w miarę swoich możliwości zbliżone do domu rodzinnego oraz programów, które pozwolą im spokojnie dorastać. Korzyści płynące z włączenia się do akcji mają szeroki efekt: wychowawczy, integracyjny i prestiżowy co wpływa korzystnie za całokształt zdrowia dziecka.


STYCZEŃ 2021 „ MY SIĘ ZIMY NIE BOIMY”

Nasze przedszkolaki udowodniły, że zima nie jest dla nich straszna i hartują swój organizm nawet w najtrudniejszych warunkach pogodowych świetnie się bawiąc.  Dzieci oddały się zimowemu szaleństwu: lepiły bałwana, robiły „aniołki”, rzucały śnieżkami do siebie, chodziły po śladach a także zjeżdżały z górki na sankach. Ruch na świeżym powietrzu jest niezbędny w prawidłowym rozwoju dziecka.

21.01.2021 DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Nasze przedszkolaki zawsze pamiętają o swoich babciach i dziadkach z okazji ich święta. W tym roku z braku możliwości zaproszenia babć i dziadków do przedszkola kochające wnuki nie zapomniały o ich Święcie. Jak zawsze przygotowały dla nich piękne laurki wykonane ze szczerego serduszka oraz krótki program artystyczny, który został nagrany i udostępniony na stronie naszego przedszkola. Tego wydarzenia nie mogło zabraknąć w kronice Przedszkola Promującego Zdrowie, ponieważ miało nieoceniony wpływ na różne aspekty zdrowia naszych dzieci.


26.01.2021 ĆWICZENIA NA RÓWNOWAGĘ GRUPA „BIEDRONKI”

Ćwiczenia na równowagę dla dzieci to doskonały sposób na wspomaganie naturalnego rozwoju ruchowego dziecka. Sprzyjają  rozwojowi koordynacji ruchowej, pomagają utrzymać prawidłową postawę ciała a przede wszystkim wpływają  na czucie głębokie. Taką formę aktywności można proponować  już od pierwszych lat życia i powinna być kontynuowana na każdym etapie rozwoju dziecka. Ćwiczenia przebiegały pod hasłem: „KAŻDA  BIEDRONKA  POWIE,  ŻE  RUCH  RÓWNA  SIĘ  ZDROWIE !!!”

STYCZEŃ 2021 „ POMÓŻMY PTAKOM PRZETRWAĆ ZIMĘ”

Takie hasło towarzyszyło dzieciom z grupy Biedronki, Wędrowniczki i Pszczółki. Dzieci chętnie gromadzą  pokarm dla ptaków, dbają, aby ptasia stołówka nie była pusta. Systematycznie uzupełniają zapasy w karmnikach, znajdujących się w ogrodzie przedszkolnym. Takie działania niosą ze sobą wspaniały walor edukacyjny ,są doskonałą okazją do kształtowania u dzieci poczucia odpowiedzialności oraz wrażliwości na los zwierząt.

7.12.2020 - 11.12 2020  GRUPA WĘDROWNICZKI REALIZOWAŁA PROGRAM  „MAMO, TATO, WOLĘ WODĘ".

Nadrzędnym celem programu było zachęcanie dzieci do picia wody, która jest niezbędnym elementem zrównoważonej diety. Cel ten  jest zgodny z priorytetem naszego Przedszkola Promującego Zdrowie, którym jest promowanie postaw proekologicznych i prozdrowotnych. W trakcie jego realizacji dzieci podjęły szereg aktywności, które przyczyniły się do zwiększenia u dzieci świadomości jak dbać o własne zdrowie.

01.12.2020 ROZSTRZYGNIĘCIE PRZEDSZKOLNEGO  KONKURSU PLASTYCZNEGO  „ ZDROWA RODZINA”

,,Zdrowa Rodzina” to temat konkursu plastycznego, który został zorganizowany przez nasze Przedszkole dla dzieci uczęszczających do przedszkoli i oddziałów przedszkolnych  na terenie Miasta i Gminy Nisko. Celem konkursu było promowanie zdrowego stylu życia w rodzinie i wspólnego spędzania wolnego czasu, postrzeganie zdrowia jako znaczącej wartości w życiu każdego człowieka, doskonalenie umiejętności manualnych, umiejętności wyrażania myśli, uczuć i przeżyć w pracy plastycznej, rozwijanie zainteresowań plastycznych i wyobraźni twórczej dziecka, umożliwienie dzieciom zaprezentowania swojego talentu. Otrzymaliśmy wiele bardzo ciekawych prac. Każda praca została zauważona i odpowiednio nagrodzona. Laureatom GRATULUJEMY!!!


24.11.2020 BIEDRONKI UCZĄ SIĘ UDZIELANIA PIERWSZEJ POMOCY

W najstarszej grupie  „Biedronki” odbyły się zajęcia z zakresu udzielania pierwszej pomocy. Dzieci dowiedziały się w jaki sposób udziela się pomocy przedmedycznej, jak pomóc poszkodowanym zanim przyjedzie pogotowie ratunkowe. Ponadto przedszkolaki miały możliwość robienia opatrunków, opatrywania i bandażowania różnych części ciała oraz nauczyły się, jak wygląda pozycja boczna ustalona. Utrwaliły również numery alarmowe oraz nauczyły się jak wezwać pomoc przez telefon i jak rozmawiać z dyspozytorem


18.11. 2020 WITAMINY TO W NICH NASZA SIŁA I MOC - WIEDZĄ O TYM WIEWIÓRECZKI

Wiewióreczki chcąc się włączyć w akcję Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania, oraz realizując zadania Przedszkola Promującego Zdrowie przygotowały własnoręcznie wspaniałe soki z różnych owoców. Było to dla nich nie małe wyzwanie i wielka frajda móc uczestniczyć w całym procesie wytwarzaniu soku. Tak przygotowany sok smakował rewelacyjnie. Było to zadanie z kategorii PRZYJEMNE I POŻYTECZNE.


17.11.2020 PIECZEMY DIETETYCZNE ŚWIĄTECZNE PIERNICZKI – GRUPA BIEDRONKI

Dzieci z grupy „Biedronki” piekły dziś świąteczne dietetyczne  pierniczki. Najpierw poznały składniki, które są potrzebne są do zrobienia dietetycznego piernikowego ciasta. Następnie wszystkie produkty dokładnie wymieszały, zagniotły i rozwałkowały a na końcu wycięły za pomocą foremek różne kształty pierniczków. Gotowe ciasteczka rozłożyły na blaszki. Resztą czyli pieczeniem zajęły się już  nasze panie kucharki. Lekcję kulinarną wszystkie dzieci zdały na oceną celującą.


16.11.2020 SMACZNIE, ZDROWO I KOLOROWO W GRUPIE „PSZCZÓŁKI" „ OWOCOWE SZASZŁYKI”

W nawiązaniu do akcji Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania dzieci z grupy „Pszczółki” poznały zasady zdrowego odżywiania, dowiedziały się o konieczności jedzenia warzyw i  owoców, oraz zapoznały się  z najnowszą piramidą żywieniową. W dalszej części zajęć pracowite Pszczółki zamieniły się w kucharzy i własnoręcznie przygotowały pyszne szaszłyki owocowe. Praca zakończyła się degustacją.


12.11.2020 BIEDRONKI ROBIĄ NATURALNY NAPÓJ IZOTONICZNY

Po solidnym wysiłku związanym w udziale w zajęciach sportowych z piłką BOSU dzieci z grupy „BIEDRONKI”,  aby uzupełnić utraconą energię, postanowiły zrobić samodzielnie naturalny napój izotoniczny na bazie wody, miodu, soku z cytryny i grejpfruta. Smakował wybornie i pozwolił na uzupełnienie energii na dalsze funkcjonowanie dzieci w przedszkolu.


12.11.2020 ZAJĘCIA SPORTOWE NA BOSU – GRUPA BIEDRONKI

„BIEDRONECZKI”  realizując program „Sprawny Przedszkolak” postanowiły sprawdzić swoje możliwości i umiejętności ruchowe z wykorzystaniem piłki BOSU. Jest to narzędzie pozwalające na przeprowadzenie ćwiczeń o rozmaitym charakterze, w tym wytrzymałościowych, plyometrycznych, funkcjonalnych. Ćwiczenia  przy użyciu BOSU: poprawiają koordynację ruchową i refleks, równowagę ciała i wytrzymałość, ułatwiają spalanie tłuszczu i kształtowanie sylwetki, ułatwiają wypracowanie nawyku utrzymywania prawidłowej postawy ciała i korygują wady postawy, wzmacniają mięśnie przykręgosłupowe                                            i uelastyczniają kręgosłup. Biedroneczki świetnie sobie z tym poradziły.


10.11.2020 PRZEDSZKOLAKI ŚWIĘTUJĄ DZIEŃ NIEPODLEGŁOŚCI

11 listopada to niezwykle ważna data dla każdego Polaka - to dzień, kiedy nasza Ojczyzna odzyskała wolność po wielu latach niewoli. Dlatego co roku obchodzimy nasze święto narodowe – Święto Niepodległości. Od najmłodszych lat uczymy dzieci patriotyzmu, przywiązania do swojej Ojczyzny, do ziemi rodzinnej, wpajamy szacunek dla polskich symboli. Po raz kolejny włączyliśmy się do akcji „SZKOŁA DO HYMNU”. W tym roku z powodu panującej pandemii COVID - 19 zmuszeni byliśmy to święto obchodzić inaczej. Przyjęliśmy hasło „ MIMO, ŻE OSOBNO TO JEDNAK RAZEM”. Uświadomiło to dzieciom, że w mimo różnych przeciwności zawsze należy jednoczyć się w ważnych sprawach


09.11.2020 DZIEŃ ZDROWEGO JEDZENIA I GOTOWANIA „WĘDROWNICZKI”        

Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie dlatego grupa „WĘDROWNICZKI”, aby włączyć się w akcję Europejski Dzień Zdrowego Jedzenia i Gotowania przygotowały samodzielnie kanapki na podwieczorek. Przygotowane własnoręcznie kanapki były kolorowe, zdrowe                       i wybornie smakowały. Wędrowniczki poznały zalety zbilansowanego odżywiania i wiedzą jak świadomie wybierać produkty żywnościowe, aby będąc w dorosłym życiu prowadzić zdrowy styl życia.

16.10.2020 JESIENNY SPACER  „BIEDRONEK”

Biedronki jako najstarsza grupa wie doskonale jak dbać o własne zdrowie, wiedzą co robić, aby wzmocnić swój organizm. Biedronki nieustannie promują zdrowy styl życia i niezależnie od pogody korzystają ze świeżego powietrza. Nie straszny  im jest deszcz, są przygotowane na każdą pogodę.

09.10.2020 GRUPA  „MISIE”  WITAJĄ PANIĄ JESIEŃ AKTYWNIE

Jesień to bardzo kolorowa i inspirująca pora roku. Dzieci uwielbiają się bawić na placu zabaw, który budzi fantazję, zachęca do kontaktu z rówieśnikami, służy do pokonywania nowych wyzwań, a przede wszystkim do ruchu. A jak wszystkim wiadomo ruch to zdrowie, a zwłaszcza na świeżym powietrzu. Dlatego zachęcamy wszystkich do aktywnego spędzania czasu. Nie zapominajmy o tym nigdy.


04.10.2020 - PÓŁMARATON

„RUCH TO ZDROWIE” - to hasło towarzyszy nam od samego początku działalności naszego Przedszkola w Sieci Przedszkoli Promujących Zdrowie. Jest ono aktualne nie tylko wśród dzieci, ale również wśród personelu przedszkola. Staramy się promować ruch jako wspaniały czynnik wspierający nasze zdrowie nie tylko na naszej przedszkolnej płaszczyźnie, ale również w środowisku tym bliższym i dalszym. Dobrym przykładem tego jest nasza nauczycielka pani Beata Jagiełło, członek grupy biegowej PLANETA w Nisku, z którą owocnie współpracujemy. Pani Beata Jagiełło uczestnicząc w półmaratonie w Krynicy Górskiej zajęła pierwsze miejsce. Jest to wspaniały przykład dla naszych przedszkolaków, że nigdy nie można się poddawać. Trzeba zawsze podążać za własnymi marzeniami, pamiętając zawsze o właściwym dbaniu o nasze zdrowie.


29.09.2020 WITAMINKI, WITAMINKI DLA CHŁOPCZYKA I DZIEWCZYNKI... - EKSPERYMENTUJEMY W KUCHNI 

Dzieci w grupy „Biedronki” poznawały warzywa i owoce różnymi zmysłami: dotyku, węchu, smaku i zapachu. Wiedzą już, że aby być zdrowym trzeba uwzględnić je w diecie, ale i też, że należy je dobrze umyć przed spożyciem. Wykorzystując przyniesione z domu owoce  przygotowały  pyszny koktajl owocowy na bazie jogurtu naturalnego. „Biedronki” jako najstarsza grupa w przedszkolu  doskonale wie jak promować zdrowie w naszym przedszkolu i być wzorem do naśladowania dla młodszych kolegów i koleżanek.


 

 24.09.2020 PROGRAM „SPRAWNY PRZEDSZKOLAK”

„Sprawny Przedszkolak” to hasło autorskiego innowacyjnego programu nauczycielki pani Beaty Jagiełło z grupy dzieci 5 - 6 latków „ Biedronki”. Program ma za zadanie zachęcić dzieci i ich rodziców do jeszcze większej aktywności ruchowej. Każdy wie, że ruch daje wspaniałą zabawę, wielką przyjemność, korzyści dla całego organizmu oraz relaks.

 W ZDROWYM CIELE  -  ZDROWE I SZCZĘŚLIWE DZIECKO!


21.09.2020 ZABAWY Z KODOWANIEM

Kodowanie na dywanie są to zajęcia dla przedszkolaków rozwijające logiczne myślenie, umiejętność przewidywania konsekwencji, pomagające wypracować umiejętność efektywnego myślenia, pracy zespołowej, zadaniowe podejście do napotkanych trudności. Właśnie te umiejętności kształtowane są podczas zabaw z kodowaniem. Radzenie sobie z napotkanymi trudnościami to doskonały trening dla sfery psychicznej dziecka. Tego treningu podjęły się dzieci z grupy 4-latków „MISIE”.


20.09.2020 OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

„Kiedy śmieje się dziecko, śmieje się cały świat”, tak mówił Janusz Korczak. My popieramy to stwierdzenie i bardzo chętnie propagujemy śmiech wśród naszych przedszkolaków, jako lekarstwo na wszelkie smutki. W tym roku niestety nieco inaczej wyglądało wspólne świętowanie Dnia Przedszkolaka ze względu na trwającą pandemię. W trosce o zdrowie naszych dzieci, każda grupa świętowała na swojej działce. Osobno, ale jednak razem - razem w wspólnym śpiewaniu, radości. Mimo, że dzieliły nas żywopłoty to jednak serca naszych przedszkolaków były zjednoczone, każda grupa wymieniała ze sobą gorące pozdrowienia stosując ustalone znaki na powitanie będąc w bezpiecznej odległości. Nasze działania zmierzały do tego aby każdy przedszkolak poczuł, że jest wyjątkowy, najważniejszy i zawsze może liczyć na pomoc dorosłych.

18.09.2020 ZABAWY Z PROGRAMOWANIEM

Wszyscy wiedzą jak ważne dla zdrowia jest pewność siebie, umiejętność podejmowania decyzji bez zbędnego stresu. W naszym Przedszkolu dbamy także i oto. Dlatego grupa Wędrowniczki wchodzi w nowy etap edukacji jakim jest programowanie. Pozwoli to dzieciom trenować logiczne myślenie, inteligencję przestrzenną, ćwiczyć liczenie i podejmować decyzje dotyczące tego jak robot ma się przemieszczać, aby dotrzeć do różnych miejsc na planszy. Wszystkie te działania pozwolą naszym przedszkolakom być bardziej pewnym siebie, umieć radzić sobie ze stresem, który niestety potrafi negatywnie wpływać na nasze zdrowie.


18.09.2020 BIEDRONKI SPRZĄTAJĄ ŚWIAT !

Po raz 27 pod hasłem „Plastik? Rezygnuję. Redukuję. Segreguję ” ruszyła tegoroczna akcja Sprzątania Świata 2020. Jej celem jest promowanie nie śmiecenia, edukacja odpadowa oraz inicjowanie działań, dzięki którym zmniejszy się nasz negatywny wpływ na środowisko. Ziemia to nasz wspólny dom, o który powinniśmy wszyscy bez wyjątku dbać . Nasze Przedszkole co roku włącza się w akcję Sprzątania Świata. W tym roku to przedszkolaki z najstarszej grupy „Biedronki”, którym nie jest obojętny  los naszej planety przyłączyły się do akcji.


09.09.2020  MINI WYŚCIG KOLARSKI "SOLIDARNOŚCI"

W Parku Miejskim w Nisku odbył się Mini Wyścig „Solidarności”, z udziałem dzieci w przedziale wiekowym 5 - 12 lat. Nasze przedszkolaki również brały w nim dzielnie udział, promując zdrowy styl życia. Dają wszystkim przykład, że ruch to zdrowie.


 

15.09.2020  DZIEŃ KROPKI

Pod takim hasłem przebiegały zajęcia w grupie 5- latków „Wędrowniczki”. Niby mała kropka a potrafi wzbudzić u dzieci kreatywność, pomysłowość, odwagę, poczucie własnej wartości. Realizowane zadania uczyły dzieci współdziałania w zespole, dzielenia się pomocami z innymi dziećmi. Poprzez takie działania dbamy o zdrowie dzieci w ujęciu holistycznym, które jest niezbędne do właściwego ich rozwoju.

 

NASZE DZIAŁANIA PROWADZONE W RAMACH PROGRAMU
               PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE
                    W  ROKU SZKOLNYM 2019/2020

ZDJĘCIA Z NASZYCH DZIAŁAŃ ZNAJDUJĄ SIĘ W GALERII NASZEGO PRZEDSZKOLA SERDECZNIE ZAPRASZAMY DO OBEJRZENIA

 

02.06.2020 AKCJA „RUCH TO ZDROWIE”

Każdy wie, że o kondycję fizyczną należy dbać w każdych warunkach, dlatego zaprosiłyśmy naszych przedszkolaków ich rodziny oraz nasz personel do wspólnej zabawy pod hasłem RUCH TO ZDROWIE. Każdy mógł pokazać nam jak spędza aktywnie czas, pamiętając oczywiście o panujących zasadach.

10.04.2020 AKCJA „WSZYSTKO BĘDZIE DOBRZE”

Akcja ta została zapoczątkowana we Włoszech ma na celu podniesienie na duchu wszystkich, którzy tracą nadzieję na lepsze jutro. My włączyliśmy się w tą akcję całym sercem, ponieważ chcemy, aby nasze przedszkolaki były silne duchowo i miały pozytywne nastawienie do świata mimo sytuacji, która może budzić wiele obaw. „ Andra Tutto Bene”, „Let’s all be well”  to znak na lepsze, weselsze jutro.

25.03.2020 NIE STRASZNA NAM NUDA, NAM SIĘ WSZYSTKO UDA

Niestety i stało się, aby skutecznie walczyć z podstępnym wirusem musimy pozostawać w domu, ale to nie zwalnia nas z obowiązku, aby dbać o swoje zdrowie, tym bardziej w takiej sytuacji musimy robić to o wiele bardziej rzetelnie. Dlatego zaprosiliśmy naszych kochanych rodziców do zabawy proponując, by ujawnili własne zdolności kulinarne i wspólnie ze swoimi pociechami przygotowali posiłek, którego tematem przewodnim jest hasło: „SMACZNIE, ZDROWO, KOLOROWO”. Zanim oczywiście rodzice przystąpili do działania mogli się zapoznać z naszymi propozycjami, jakie dla nich i dzieci przygotowałyśmy.

04.03.2020 PROSZĘ ZOSTAŃ ZE MNĄ W DOMU JEŚLI…

Pod takim hasłem przeprowadziliśmy akcję w naszym przedszkolu uświadamiającą naszych rodziców aby pozostawili swoje dzieci jeśli mają jakiekolwiek symptomy choroby. Akcję prowadziliśmy na stronie internetowej naszego przedszkola oraz staraliśmy się dotrzeć do każdego rodzica indywidualnie poprzez rozmowę i plakaty rozwieszone na terenie placówki.

28.02.2020 WALCZYMY WŁAŚCIWIE Z KORONAWIRUSEM

Każdy musi być świadomy, w jaki sposób należy dbać oto, aby nie narazić się na zarażenie wirusem  COVID-19 zwanym KORONAWIRUS, dlatego włączyliśmy się do akcji uświadamiającej dzieciom i rodzicom sposoby ograniczania ryzyka zakażenia się nim. Akcja prowadzona była na stronie internetowej placówki, oraz poprzez rozwieszenie plakatów na jej terenie.

26.02.2020 ZAJĘCIA Z PODŁOGĄ INTERAKTYWNĄ

W naszym przedszkolu gościliśmy Panią Jolantę Rozmaniec, która przeprowadziła zajęcia z wykorzystaniem podłogi interaktywnej Fun Floor . To doskonała  forma edukacji poprzez zabawę, która  w niezwykły sposób rozwija nie tylko spostrzegawczość i integrację sensoryczną dzieci, ale przede wszystkim budzi ich kreatywność; zachęca dzieci do nauki w ruchu, dzięki czemu szybciej przyswajają nowe wiadomości.

 

26.02.2020 UDZIAŁ W PROJEKCIE ,, CAŁA POLSKA CZYTA DZIECIOM’’

W tym dniu w naszym przedszkolu gościliśmy młodzież  z Regionalnego Centrum Edukacji Zawodowej  w Nisku w ramach projektu ,, Cała Polska czyta dzieciom’’. Celem akcji jest stymulowanie rozwoju dzieci, rozwijanie zdolności koncentracji i chęci poznawania świata, a także dostarczenie przyjemności z czytania i słuchania. Nasi goście dobrze wiedzieli, że jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie dlatego  wybrali do czytania literaturę, związaną z promowaniem właściwych zachowań prozdrowotnych.

21.02.2020 DZIEŃ NAUKI W PRZEDSZKOLU

W tym dniu w naszym przedszkolu pojawili się goście z  Klubie Młodego Odkrywcy „Da Vinci” i „DELTA 3” byli to uczniowie z naszych niżańskich szkół podstawowych. Przedszkolaki bardzo chętnie uczestniczyły w grach i zabawach, w czasie których wykazały się dużą spostrzegawczością, dobrą pamięcią i pomysłowością. Mali badacze mieli również okazję przeprowadzić  obserwacje, proste doświadczenia i eksperymenty wyjaśniające różne zjawiska fizyczne, chemiczne.

14.02.2020 WALENTYNKI W PRZEDSZKOLU 

W naszym przedszkolu był to przede wszystkim dzień pełen życzliwości i sympatii wobec drugiego człowieka. Zajęcia tego dnia były odzwierciedleniem takich wartości jak: szczęście, miłość, przyjaźń i radość z przebywania ze sobą. Przedszkolaki wzięły udział w różnego rodzaju zabawach ruchowych, konkursach, wyścigach. Przedszkolaki oprócz świetnej zabawy po raz kolejny przypomniały sobie wspaniałych wartościach, które pozwalają nam utrzymać nam naszą duchową równowagę.

01.2020 DZIEŃ BABCI I DZIADKA W NASZYM PRZEDSZKOLU

Nasze przedszkolaki, wiedzą doskonale jak ważni w życiu są dziadkowie, potrafią wyrazić dla nich szacunek, miłość i oddanie. Taki cel przyświecał naszym przedszkolakom prezentującym swoje umiejętności artystyczne dla Babci i Dziadka. Jak przystało na Przedszkole Promujące Zdrowie nie mogliśmy poprzestać tylko na jednym aspekcie, przygotowaliśmy dla naszych gości niespodziankę, a mianowicie wspólne z wnukami ćwiczenia przy muzyce. Uśmiech nie znikał z twarzy dzieciom oraz wyjątkowym gościom.

 

12.02.2020 - BAL KARNAWAŁOWY

W tym roku bal karnawałowy odbywał się pod  hasłem przewodnim KRAINA LODU. Jak wszystkim wiadomo w krainie lodu jest zimno, dlatego nasze przedszkolaki miały za zadanie bardzo aktywnie uczestniczyć we wszystkich tańcach, zabawach ruchowych i konkursach, tak aby nie pozwolić zamienić się w lodową figurkę. Dzieci z ogromną radością i zapałem wypełniały zadanie, tak że pod koniec balu można by było zmienić hasło na KRAINA JAK WULKAN GORĄCA.

30.01.2020,, CZYSTE RĄCZKI, ZDROWY BRZUSZEK”

To drugie warsztaty przeprowadzone w tym dniu przez panie z „DILABU”, w tych warsztatach uczestniczyły nasze młodsze przedszkolaki z grup „Wiewiórki”, „Wędrowniczki” oraz „Misie”. Celem zajęć była edukacja w zakresie higieny rąk wśród najmłodszych pod hasłem ,, Czyste rączkizdrowy brzuszek’. Na wstępie panie przeprowadziły pogadankę połączoną z prezentacją ukazującą jak ważne jest mycie rąk w higienie dnia codziennego, a później dzieci mogły wykazać się swoją wiedzą w działaniu praktycznym.

 

30.01.2020 WARSZTATY ,, ODPORNOŚĆ TO TWOJA SIŁA’’

Dzieci z grupy „Plastusie” i grupy „ Biedronki” uczestniczyły w pogadance na temat: „Odporność to twoja siła”. Prowadzące panie z Laboratorium Diagnostyki Medycznej ,,DILAB’’  zwróciły uwagę jak ważne są „Złote zasady wzmacniania odporności” czyli: zdrowa dieta, śniadanie podstawowy posiłek dnia, odpowiednie nawadnianie organizmu, aktywność fizyczna, strój stosowny do pogody, sen i odpoczynek, higiena rąk. 


15.01.2020 ZABAWA Z APLIKACJĄ QUIVER - ROZSZERZONA RZECZYWISTOŚĆ

Dzieci z grupy "Wędrowniczki" miały okazję poznać jedną z aplikacji do rozszerzonej rzeczywistości jaką jest Quiver i “zakodować” swoje obrazki.
Aplikacja Quiver – 3D Coloring App (obrazek w 3D) pozwala nie tylko na rozwijanie umiejętności manualnych dzieci, ale także sprawia, że kolorowanie i “ożywianie” obrazków staje się zabawne oraz magiczne. Aplikacja pozwala dzieciom uwolnić duszę artysty. Jednocześnie była to okazja do rozmowy z dziećmi na temat przyjaźni, tolerancji i wzajemnego szacunku. Do wypowiedzi zachęciły dwie papużki przytulone do siebie i duże czerwone serduszko.

10 i 30.01.2020 JASEŁKA

W tym roku dwie grupy naszych przedszkolaków przedstawiły tradycyjne Jasełka. Grupa 4 -latków i 6 -latków. Obydwa przedstawienia odbywały się dla bardzo licznie zgromadzonych gości. Zjawiły się całe rodziny począwszy od najmłodszych członków, aż po seniorów rodu. Było bardzo rodzinnie, nie zabrakło również zaproszonych gości, ale w tym dniu oni także zaliczali się do naszej wspólnej przedszkolnej rodziny.

18.12.2019  SPEKTAKL EKOLOGICZNY  „UCZĄ KRÓLA DZIECI SEGREGACJI ŚMIECI”

Każdy przedszkolak doskonale wie, jak ważne jest dbanie o czystość naszego środowiska. Spektakl  miał na celu przedstawienie problemu ekologicznego na naszej planecie, wyjaśnienie zasad segregacji śmieci, szacunku dla przyrody. Mimo, iż dzieci posiadają sporą na ten temat wiedzę, ale im częściej o tym się mówi, tym dzieci dłużej o tym będą pamiętać.

16.12.2019  WYCIECZKA DO NIŻAŃSKIEGO CENTRUM HISTORII I TRADYCJI W NISKU GRUPA PLASTUSIE I BIEDRONKI

„ Ojczyznę kocha się nie dlatego, że wielka, ale dlatego, że własna”.

           Lucius Annaeus Seneca ( Seneka)  

Takie hasło przyświecało naszym przedszkolakom podczas wycieczki do Niżańskiego Centrum Historii i tradycji w Nisku. Wycieczka stanowiła niezwykłą lekcję historii, która na długo pozostanie w pamięci naszych małych przedszkolaków. Po raz kolejny mogłyśmy zadbać o wartości duchowe dzieci, wpływające na całościowe rozwijanie ich zdrowia.

06.12.2019 WIZYTA ŚW. MIKOŁAJA

Jak co roku, tak i teraz nie zawiedliśmy się na naszym Św. Mikołaju oczywiście przyniósł przedszkolakom prezenty, ale zanim je rozdał bardzo szczegółowo przepytał je w jaki sposób dbają o własne zdrowie. Dzieci wykazały się dużą wiedzą na ten temat i mogły się cieszyć upragnionymi prezentami.

 

05.12.2019  ŚWIĘTA TUŻ, TUŻ… CZAS WIĘC NA PIECZENIE PIERNICZKÓW

Przygotowanie do świąt to magiczny czas dla wszystkich. Nasze Biedroneczki dodatkowo miały motywację, postanowiły przygotować miłą niespodziankę dla oczekiwanego w dniu następnym gościa. Przygotowały dla Św. Mikołaja pierniczki oczywiście całkowicie zdrowe wg przepisu babci Zosi. Dbając o formę zdrowotną Mikołaja.

 

28.11.2019  ZABAWA ANDRZEJKOWA

Tegoroczne ANDRZEJKI miały inną formę niż do tej pory. Postawiliśmy na ruch, dlatego w tym dniu królowały u nas zabawy ruchowe oraz tańce. Aby sprawić dzieciom jeszcze większą frajdę, mogły się przebrać za dowolnie wybraną przez siebie postać. Intensywny ruch wymaga wzmocnienia organizmu, o to zadbała pani dyrektor serwując dzieciom w czasie przerwy pełne witamin mandarynki. Mali tancerze chętnie sięgali po owoce.

27.11.2019 DZIECIĘCY SAVOIR-VIVRE, CZYLI NAUKA DOBRYCH MANIER

W czasie tych zajęć dzieci nie tylko zdobyły wiedzę o zasadach właściwego zachowania się przy stole podczas posiłku,  że należy posługiwać się sztućcami. Dowiedziały się także, że należy pamiętać, że posługiwanie się nożem i widelcem wymaga zachowania warunków bezpieczeństwa. Dzieci muszą rozumieć, że niewłaściwe korzystanie ze sztućców zagraża ich zdrowiu lub zdrowiu kolegów.

27.11.2019  WARSZTATY EKOLOGICZNE „A CZY W WIECIE DZIECI, JAK SEGREGOWAĆ ŚMIECI”

Grupa ,,Misie’’ gościła panie z Miejskiej Biblioteki Publicznej w Nisku, które poprowadziły warsztaty ekologiczne. Celem zajęć było zwiększenie świadomości ekologicznej  dzieci, które zapoznały się z podstawowymi zasadami segregacji odpadów i poprzez zabawę ćwiczyły segregację w praktyce. Dzięki tym warsztatom dzieci dowiedziały się po raz kolejny  jak ważne dla naszego zdrowia jest dbanie o nasze środowisko.

26.11.2019  KODOWANIE NA DYWANIE

Kodowanie na dywanie to nowe wyzwanie, którego się pojęliśmy w naszym przedszkolu w tym roku. W sytuacji gdy z zewsząd otaczają nas kody postanowiliśmy w ten świat wprowadzić nasze przedszkolaki. Zabawy z kodowaniem są pełne radości: otwierają umysły, rozwijają umiejętności logicznego myślenia, rozumowania i wnioskowania. Kształcą wyobraźnię i kreatywność dzieci. Zachęcają je do działań grupowych, dzięki czemu dzieci rozwijają się społecznie. 

25.11.201 DZIEŃ PLUSZOWEGO MISIA

 „Czy to jutro, czy to dziś, wszystkim jest potrzebny Miś” - wszystkie przedszkolaki dobrze o tym wiedzą, że miś jest najlepszym przyjacielem dzieci. Wiadomo z przyjacielem można robić wiele fajnych rzeczy. Dlatego dzieci zaprosiły swoje kochane misie do wspólnej zabawy, wykonywały z nimi różne ćwiczenia a także mogły zaprezentować swoje umiejętności plastyczne wykonując portret Misia. Tym razem to Miś zadbał o właściwą kondycję fizyczną naszych dzieci, ale nie tylko zadbał również i inne sfery naszego zdrowia.

22.11. 2019 TEATRZYK „ LEGENDA O SMOKU WAWELSKIM”

Dbamy także o to, aby nasze dzieci poznawały różne legendy, podania dotyczące naszego kraju Polski. W tym celu zaprosiliśmy aktorów z teatru BAZYL którzy zaprezentowali nam historię smoka wawelskiego. Dowiedziały się przy okazji, że Kraków był kiedyś stolicą Polski. Poprzez takie zajęcia wpływamy na aspekt duchowy naszego zdrowia w holistycznym ujęciu.

20.11.2019 - ZABAWY BADAWCZE  

Tym razem sześciolatki z grupy Plastusie wraz z nauczycielką przygotowały i przeprowadziły eksperyment „Co się rozpuszcza w wodzie”. Do eksperymentu wykorzystały różne produkty: sól, mąkę, cukier, kaszę. Dzieci nie tylko dowiedziały się co się rozpuszcza w wodzie, ale także zdobyły wiedzę na temat, które z tych produktów mają negatywny wpływ na nasze zdrowie, a które są jak najbardziej wskazane w naszej diecie. Jak przystało na najstarszą grupę dzieci wykazały się dużą wiedzą na temat złego wpływu cukru i soli na zdrowie ludzi a zwłaszcza tych najmłodszych.

15.11.2019 - KOLOROWE BĄBELKI

Dzieci z grupy  „Wędrowniczki" wraz z panią przeprowadziły eksperyment "Kolorowe bąbelki" z wykorzystaniem sody, octu, oleju i bibuły. Przy okazji wykonywania eksperymentów nauczycielka nawiązała, że można przeprowadzić jeszcze inny rodzaj eksperymentu, który jest bardzo bezpieczny dla dzieci a jednocześnie bardzo zdrowy, jest to eksperymentowanie z warzywami i owocami. Nauczycielka  zachęcała dzieci do takiego eksperymentowania podczas śniadań i obiadów w przedszkolu oraz w domu.

15.11.2019 X PRZEGLĄD PIOSENKI PROMUJĄCEJ ZDROWIE

Naszym jednym z standardowych  działań w ramach promocji Zdrowia jest organizowanie Przeglądu Piosenki Promującej Zdrowie o zasięgu powiatowym. W tym roku odbywał się pod hasłem „RUCH TO ZDROWIE”. Pragniemy w ten sposób promować prawidłowe postawy wobec zdrowia, zachęcać dzieci do zdrowego stylu życia, uprawiania sportu. Licznie zgromadzona publiczność obejrzała program artystyczny o tematyce sportowej przygotowany przez naszych małych artystów z grupy Plastusie, natomiast dzieci z grupy Biedronki zachęcały wszystkich do wspólnego aerobiku. W tym roku w przeglądzie wzięło udział 17 placówek z naszego powiatu.

11.11.2019 - ZŁOŻENIE KWIATÓW POD POMNIKIEM

11listopad to bardzo ważna data dla Polski, w tym dniu aby uczcić Odzyskanie Niepodległości przez Polskę składane są kwiaty jako hołd dla tych, którzy walczyli o naszą niepodległość. Nasze przedszkolaki, również uczestniczyły w tej ważnej dla nas uroczystości. W takich chwilach możemy wśród naszych przedszkolaków szerzyć patriotyzm, miłość do własnej Ojczyzny.

10.11. 2019 - MARATON ATEŃSKI

Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie dlatego nie tylko dzieci są aktywne ruchowo, ale także personel pedagogiczny stara się być aktywnym. Możemy się poszczycić osiągnięciem naszej nauczycielki Beaty Jagiełło, która propagując wśród dzieci zamiłowanie do biegania, sama wzięła udział w biegu maratońskim na antycznej trasie z Maratonu do Aten na dystansie 42, 195 km i oczywiście go ukończyła z jej własnym rekordem życiowym. GRATULUJEMY !!!

08.11.2019 - SZKOŁA DO HYMNU

Bardzo ważne jest, aby wśród dzieci rozwijać patriotyzm, miłość, szacunek wobec własnej Ojczyzny. Ponieważ nadal aktualne jest hasło „Dzieci są przyszłością Narodu”, wychodząc temu naprzeciw starając się wpajać u dzieci właściwe postawy patriotyczne przyłączyliśmy się do ogólnopolskiej akcji z okazji 101 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości „Szkoła do hymnu”. Uroczyście odśpiewaliśmy hymn Polski o wyznaczonej godzinie, oraz na przedszkolaki zaprezentowały nam nasze tańce narodowe.

25.10.2019 - „SZKOŁA PAMIĘTA”

Mając na celu uwrażliwienie dzieci na potrzebę pielęgnacji pamięci o bohaterach naszej wolności, włączyliśmy się w akcję w roku ważnych wydarzeń - 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego zorganizowanej przez Ministerstwo Edukacji Narodowej. Dzieci z grupy „Wiewiórki” i „Wędrowniczki”  wraz z wychowawczyniami udały się na Cmentarz Komunalny w Nisku. Celem wyjazdu było uporządkowanie grobów, zapalenie zniczy oraz oddanie hołdu żołnierzom, którzy zginęli w walce o wyzwolenie miasta z okupacji. Przedszkolaki w ciszy i zadumie, wysłuchały opowieści na temat przeszłości naszej ojczyzny. Takie akcje kształtują u dzieci tożsamość narodową, rozwijają patriotyzm.

25.10.2019 - OLIMPIADA SPORTOWA

Nasze przedszkolaki wiedzą, jak ważny jest aktywny tryb życia i codzienna gimnastyka. Dlatego ochoczo uczestniczymy w Olimpiadzie Sportowej Przedszkolaka organizowanej przez Niepubliczne Przedszkole DomMisia. Nasze przedszkolaki nie tylko posiadają dużą wiedzę na temat wpływu aktywnego trybu życia na nasze zdrowie, ale również są bardzo sprawne ruchowo co udowadniają, właśnie na olimpiadzie bardzo częstym wygrywaniem jej. Zawsze znajdujemy się wśród trzech najlepszych drużyn. W tym roku była to już VIII edycja, w której reprezentowały nasze Przedszkole dzieci z grupy Plastusie i zajęły pierwsze miejsce.

21.10.2019 -  ZABAWY  Z PANIĄ JESIENIĄ WYCIECZKA DO PARKU

Grupa „Wiewiórki” i „Wędrowniczki” udały się w tym dniu do pobliskiego parku, by aktywnie spędzić czas i korzystać z uroków Jesieni. Zorganizowane były zawody dziewczyny kontra chłopaki. Był bieg slalomem między drzewami, zawody kto zrobi większą górkę z liści, a na koniec „bitwa na liście”. Dzieci nie tylko zdobyły wiedzę, ale również świetnie się bawiły. Pobyt na świeżym powietrzu pozytywnie wpłyną na ich zdrowie.

18.10.2019  WYCIECZKA DO PIEKARNI

Grupa „ Biedronki” postanowiła zobaczyć na własne oczy w jaki sposób powstaje chleb. W tym celu udała się do naszej rodzimej piekarni, aby poznać tajniki powstawania chleba. Poznały tajniki produkcji pieczywa z różnego rodzaju mąk. Dowiedziały się, że są specjalne wypieki dla osób, które chcą w szczególny sposób dbać o własne zdrowie.

17.10.2019  WODA KRĄŻY, WODA WRACA - OBIEG WODY  W PRZYRODZIE”

Pod takim hasłem zostały przeprowadzone zostały zajęcia w grupie „Biedronki” z wykorzystaniem tablicy interaktywnej. Dzieci dowiedziały się nie tylko jaki woda ma obieg w przyrodzie, ale również dowiedziały się jak bardzo ważną rolę pełni woda w życiu człowieka. Jakie korzyści niesie dla naszego zdrowia.

11 i  15. 10.2019  WYCIECZKA DO MUZEUM BOMBKI CHOINKOWEJ W NOWEJ DĘBIE

W tych dniach nasze przedszkolaki udały się na wycieczkę do Nowej Dęby. Wydawało by się, że co może mieć wspólnego wycieczka do Muzeum z promocją zdrowia -  nic bardziej mylnego, właśnie podczas wycieczki mogłyśmy zadziałać w różnych aspektach promocji zdrowia u dzieci. Bardzo ważną sprawą było uświadomienie dzieciom bezpiecznego zachowania się podczas wycieczki, właściwej relacji między kolegami i koleżankami, a także mogłyśmy zadziałać na sferę duchową pokazując dzieciom cząstkę naszej polskiej tradycji.

 

14.10.2019  ŚWIĘTO KOMISJI EDUKACJI NARODOWEJ

Naszą tradycją jest, by w tym szczególnym dniu nie tylko podziękować wszystkim pracownikom przedszkola za ich trud włożony w wychowanie dzieci, ale także zachęcić do zdrowego i aktywnego stylu życia. Do tego zachęcały dzieci w swoich wierszach, piosenkach, oraz dawały przykład prezentując tańce, które wymagały od nich dużej aktywności ruchowej. No cóż myślę, że nie trzeba nikomu tłumaczyć jaki to ma wpływ na nasze samopoczucie i zdrowie.

04.10.2019  TEATRZYK „JESTEŚMY BEZPIECZNI NA DRODZE”

Dbając o utrwalenie przez dzieci zasady bezpiecznego poruszania się po drogach zaprosiliśmy grupę teatralną, która w bardzo wesoły sposób przypomniała owe zasady. Dzieci wykazały się dużą wiedzą w trakcie zabaw interaktywnych z aktorami, za co bardzo im gratulujemy. Każdy przedszkolak wie, że dbając o bezpieczeństwo na drogach, dbamy o nasze zdrowie i życie.

27.09.2019  WYCIECZKA DO LASU

W tym dniu jedna z młodszych grup „Wędrowniczki” wybrała się do lasu w celu odnalezienia skarbów pani Jesieni. Była to jednocześnie wspaniała okazja, aby nasze przedszkolaki mogły pooddychać świeżym, leśnym  powietrzem co na pewno bardzo korzystnie wpłynęło na ich zdrowie. Dowiedziały się przy okazji jak ruch na świeżym powietrzu wpływa na ich zdrowie.

20.09.2019  DZIEŃ PRZEDSZKOLAKA

Dzień przedszkolaka to wyjątkowy dzień dla nas wszystkich. W tym dniu zapewniamy wszystkim przedszkolakom bardzo ważny dla zdrowia - aspekt psychiczny. Staramy się, aby każdy przedszkolak poczuł, że jest wyjątkowy, najważniejszy i zawsze może liczyć na pomoc dorosłych.

19.09.2019  DZIEŃ EKOLOGICZNY „COŚ Z NICZEGO”

Coś z niczego to podstawowa zasada osób, które chcąc chronić środowisko, szukają sposobu, aby stworzyć nowe rzeczy na bazie starych rzeczy. To udało się naszym przedszkolakom z grupy „Plastusie”, które zrobiły karmniki dla ptaków z plastikowych butelek po napojach. Każdy wie jak ważne jest dla naszego zdrowia czyste środowisko.

18.09.2019  SPOTKANIE Z POLICJANTEM BEZPIECZNA DROGA  I UNIKANIE ZAGROŻEŃ

Wszyscy wiemy jak bardzo ważne dla zdrowia dzieci jest znajomość zasad bezpiecznego poruszania się po drogach, dlatego zostało zorganizowane spotkanie z policjantem, który w bardzo przystępny sposób dla dzieci przypomniał o podstawowych zasadach obowiązujących na drodze. Dzieci dowiedziały się także jak zachowywać się gdy atakuje ich niebezpieczny pies.

16.09.2019  WYCIECZKA DO STADNINY KONI - GRUPA BIEDRONKI

Jesteśmy Przedszkolem Promującym Zdrowie dlatego dbamy, aby nasze przedszkolaki miały jak najwięcej różnych form aktywności. Dlatego dzieci z grupy Biedronki wyruszyły na wycieczkę do Racławic, by zapoznać się w jaki sposób można opiekować się końmi, a przy okazji bardzo aktywnie ruchowo spędziły tam czas.

 

 

       

 

 

 

 

 

 

PRZEDSZKOLE PROMUJĄCE ZDROWIE

PREZENTACJA

LICZNIK ODWIEDZIN

1489852
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
W tym miesiącu
Łącznie
125
514
125
20026
1489852

2024-07-22 04:25